Možná už jste potkali někoho, kdo se chlubí, jak se své léky vůbec nemusí zapíjet. Dokáže je totiž polknout takzvaně nasucho. Větší chybu ale už udělat nemůže. Medikamenty je totiž zapotřebí náležitě zapít. Dokonce nestačí ani několik loků. Dvě deci jsou málo, mělo by to být více.
Žádná nebo dvojnásobná dávka
Češi podle speciálního výzkumu sice dokáží brát léky poměrně zodpovědně, to znamená, že dodržují denní dobu, kdy je mají brát, případně je užijí před či po jídle, jak to má být. Zapíjení ale věnují pramalou pozornost. Vypadá to spíše, že je to obtěžuje, a tak ho co nejvíce minimalizují.
Odborníci však upozorňují na možná rizika. Pakliže vám špatně zapitý lék uvázne například v jícnu, je to dokonce ještě horší, než kdybyste si ho nevzali vůbec. Snadno se tak může přihodit, že když si vezmete další lék a ten už více zapijete, dostanete do těla dvojnásobnou dávku. A to v případě některých léků může hodně uškodit.
Leckoho možná překvapí, že léky je nutné zapíjet opravdu značný množstvím vody. Optimální je rozmezí mezi 300 až 600 mililitry. Odborníci si uvědomují, že to zvládne málokdo, přesto však trvají na tom, že absolutním minimem by měly být dvě deci.
Čím zapíjet
Zapíjení léků má v České republice určitá specifika. Řada lidí si totiž neuvědomuje, že k tomuto účelu je potřeba použít výhradně vodu. Výjimkou tak bohužel není zapíjení sladkými limonádami, ale dokonce ani pivem. Lidem na tom přitom nepřijde vůbec nic divného. Jenže alkohol může účinky zásadně proměnit a narušit.
Češi často berou léky jako nějakou další povinnost, které sice nějakým způsobem vyhoví, ale příliš se nezamýšlejí nad tím, zda to dělají správně. Jak se ale ukazuje, okolnosti mohou být stejně důležité. Měli byste se tedy řídit doporučeními a tuto záležitost nepodceňovat.
Foto: Shutterstock