Česká firma nabízí lék na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví ho odmítlo

Národní centrum tkání a buněk tvrdí, že má lék, který může být velmi efektivní při léčbě následků koronavirové infekce, tedy nemoci Covid-19. Ministerstvo zdravotnictví však o jeho využití neuvažuje, protože není k dispozici dostatečná suma dat, jež by prokázala účinnost a bezpečnost léku.

Lék pracuje s kmenovými buňkami

Vyvíjíme léčivý přípravek pro boj s nemocí COVID-19. Státu ho nabízíme v případě potřeby v hodnotě milionů korun. Náš lék je určen pacientům v ohrožení života s těžkým poškozením plic, které způsobuje nový typ koronaviru,” uvedla společnost Národní centrum tkání a buněk v dopise adresovanému ministerstvu zdravotnictví a ústřednímu krizovému štábu.

Náš lék uklidní nepřiměřenou autoimunitní reakci organismu na vir, posílí vlastní imunitní systém a ten se už poté umí sám vypořádat s virem.

Lék nese název Remescor a podle výrobce je založen na bázi působení kmenových buněk z pupečníkové tkáně. Firma je okamžitě schopná podat ho několika pacientům s vážným průběhem nemoci Covid-19.

Nejde přitom o převratnou novinku. Léčebné postupy na tomto základě právě procházejí klinickými studiemi v Číně, které však zatím nejsou uzavřené. V České republice se podle ministerstva zdravotnictví tato léčba aktuálně nezvažuje, a to od zmíněné společnosti ani žádné jiné.

Dostane výjimku?

V Číně však tato léčba už na pacientech otestována byla, a to s poměrně slušnými úspěchy. Právě proto byly odstartovány klinické studie v urychleném režimu. Takovou výhodu ale přípravek Remescor nemá. Na člověku nebyl vůbec otestován.

Na obranu státu je třeba říct, že firma Národní centrum tkání a buněk měla v minulosti problémy při kontrole výrobní praxe. Z nejasných důvodů pak podala žádost o zrušení povolení k výrobě léčivých přípravků. To bylo vydáno 16. března a firma se proti němu může odvolat.

Podle Národního centra tkání a buněk je lék Remescor aktuálně ve fázi žádosti o povolení výroby. „Poslali jsme farmaceutickou dokumentaci na Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby s námi zahájil řízení o povolení k výrobě, a budeme čekat na reakci,” uvedl pro MF DNES předseda dozorčí rady společnosti, Michal Zahradníček.

Výrobce by svůj lék k pacientům ale rád dostal co nejrychleji. Doufá proto v udělení výjimky. Tu je možné udělit za přesně stanoveného postupu daného zákonem o léčivech. V případech nouze po něm úřady mohou sáhnout.

Nešlo by přitom o první výjimku. Ministerstvo zdravotnictví už ji na základě svolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv udělilo léku Remdesivir, který byl v experimentálním režimu podán prvnímu českému pacientovi. Po jeho aplikaci se stav pražského taxikáře zlepšil.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
202 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments