Od loňského léta chybí v českých lékárnách 37 léčiv, z čehož 15 je nenahraditelných. Mezi chybějící léky patří antibiotická mast Framykoin, zdroj vitamínu D pro dětské pacienty Vigantol, nebo určité léčiva na příznaky deprese. Ve většině případů za nedostatek léků může výrobce.
Příčiny výpadku výroby
Problémy výpadků výroby mohou být různého charakteru. Technické potíže, přesun do jiného závodu, potíže s dodávkami surovin či nevýhodnost financování. Když se firma usmyslí, že pro ni není výroba léčiva výhodná, nikdo, ani stát, nemá pravomoc zasáhnout.
Boj s depresemi obtížnější než kdy dříve
Těžké to mají pacienti, kteří se léčí na těžké deprese. Na ně je určená účinná látka bupropion, ale dvě léčiva, která ji obsahují, nejsou dostupná. Jde o léky Wellbutrin a Elontrill. Firma GlaxoSmithKline, která je vyrábí, omezila výrobní kapacitu. Lékaři tak musejí svým pacientům změnit léčbu. Byly dovezeny zásoby z Nizozemska a ze Slovenska. To však pro 3 000 pacientů nestačí. Naštěstí existují generické alternativy se stejnou účinnou látkou, například Buprophion Hexal.
Vigantol od ledna nevyráběn
Společnost Merck v polovině letošního ledna ohlásila přerušení výroby léku Vigantol. Na Slovensku byl hlášen lék k běžnému dostání, u nás ale lékárny očekávají výpadek do května tohoto roku. Léčivo funguje jako zdroj vitamínu D pro děti. Údajně bylo povoleno ze zahraničí do Česka dopravit 20 000 těchto léků.
Další nedostupná léčiva
Od června letošního roku bude také nedostupná vakcína proti břišnímu tyfu Typhim, a to do června letošního roku. Údajně je léčivo dostupné především v rakouských, dokonce i malých pohraničních lékárnách. Framykoin – lék, který se používá na lékařský předpis k léčbě kožních infekcí rovněž chybí. Do poloviny dubna chybí i oční varianta Opthalmo-Framykoin. Údajně tuto mast mohou nahradit dvě jiné, vyrobit by je mohli samotní lékárníci. Lékárníci to ale mají těžké. Vlastní výrobu a nahrazení chybějících léčiv jim totiž pojišťovny neproplácí.