České obchody prodávají jídlo prošlé dva roky. Je to tady, provalilo se to

Zdálo se, že v České republice už je dobrým standardem prodávat pouze čerstvé potraviny, respektive takové, které mají správnou dobu minimální trvanlivosti nebo datum spotřeby. A pokud se náhodou prodávají po těchto lhůtách, je zvykem to označit a dát patřičnou slevu. Jak se ale ukazuje, není to tak samozřejmé, jak bychom si přáli.

Začíná to být velký problém

Na tento problém ve svém videu upozornil youtuber Starej Fotr, který se zaměřil na čerstvost potravin v menších obchodech, takzvaných večerkách nebo minimarketech. Čas od času v nich nakupuje téměř každý. Málokdo však studuje, zda prodávané potraviny nejsou náhodou prošlé, protože bere jako samozřejmé, že jsou v pořádku.

Bohužel, rychlá inspekce po několika podobných prodejnách v Česku ukázala, že je spíše standardem prodávat prošlé potraviny a snažit se to nějakým způsobem zaonačit. Tyto večerky byly prošlého zboží doslova plné, přičemž některé kousky stály opravdu za to.

Například masová konzerva Pikok původem z Lidlu. Vesele se prodávala za běžnou cenu mezi ostatními a ještě měla cenovkou přelepené a rozmazané datum minimální trvanlivosti. Jak se provalilo, to už bylo pět měsíců pryč. Prošlá minimální trvanlivosti sice ještě neznačí, že je výrobek špatný, ovšem téměř půl roku je skutečně dlouhá doba. Navíc, jak tvůrce upozorňuje, podobné potraviny musí být odděleny od ostatních a jednoznačně označeny.

Foto: Shutterstock

Dva roky prošlé za plnou cenu

Další pěknou vychytávkou byla klobása, která už neměla prošlé datum minimální trvanlivosti, ale rovnou datum spotřeby, což je větší problém. Jde o chlazenou potravinu, u které už to hraje velkou roli. Datum bylo prošlé týden a jak konstatuje Starej Fotr, pokud by se uzenina neprodala, klidně tam bude dalších pár týdnů.

Zajímavým úlovkem byla také česneková omáčka, která se prodávala spolu s ostatními jako by se nechumelilo, až na to, že byla více jak rok prošlá. To už může být skutečně nebezpečné, obzvlášť když daný produkt je bez konzervantů a o moc déle než je deklarovaná doba použitelnosti tedy nevydrží. Navíc v dotyčné večerce byly třeba sladkosti expirované prakticky všechny.

Jak se ukázalo v další večerce, sladkosti jsou tímto nešvarem doslova prolezlé v řadě prodejen tohoto typu. Našly se například bonbóny vyrobené v roce 2018 a s datem spotřeby v roce 2022, tedy dva roky prošlé. Podobně třeba tyčinka Corny byla prošlá více než rok. Tyto produkty se přitom prodávaly za plnou cenu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Vše se musí kontrolovat v neděli jsem koupil brambůrky a byli žluklé chuti tak jsem kouknul na datum spotřeby a 4mes prošlé bylo to u vietnamské prodejny

Petr
Petr
1 rok

Jezdím pro dopravní firmu na MKD a běžně vozíme zboží např. čokolády, konzervy a pod. ze skladu l…u do Německa na přebalení a potom zpět do ČR.