České obchody sem navezly hrozné máslo. Češi ho kupují jako diví. Až doma zjistí, co to je vlastně zač

Že se nám obchodní řetězce pokoušejí prodat potraviny mizerné kvality, na to už jsme si zvykli. Některé jejich triky je však velmi obtížné prohlédnout, obzvlášť když je prezentují jako velkou výhodu pro zákazníky. Když ale jdete do prodejny, je potřeba být náležitě připraven a vybaven informacemi, jinak zaručeně naletíte.

Situace není dobrá

Typickým příkladem je máslo. To je doslova miláčkem obchodních řetězců, jelikož na něm generují obrovské zisky. V posledních letech se tu uplatnil jeden velmi zajímavý mechanismus, který však pro zákazníka není kdovíjak výhodný, jakkoliv se to může zdát.

Máslo patří mezi základní potraviny a jako takové tvoří důležitou součást státních hmotných rezerv. Tyto zásoby pro případ krize mají všechny státy, přičemž v případě másla platí, že je potřeba je jednou za čas, obvykle po roce, obměňovat.

A tady přicházejí na řadu obchodní řetězce. Ty totiž staré máslo z mrazáků od států vykoupí velmi levně, a to třeba jen za několik korun za kus. Následně ho pošlou do svých obchodů a nabízejí zákazníkům v akci. Ti vidí cenovou výhodu, ale zdaleka ne takovou, která by v takovém případě měla přijít. Máslo namísto 50 Kč stojí třeba 35 Kč. Reálně však dostáváte úplně jiný produkt.

Možná vás to překvapí, ale na různé druhy másla myslí i zákony. Jen už nejsou tak precizní, aby nutily k jednoznačným označením. Za máslo můžete vydávat produkt s obsahem alespoň 82 % tuku. Jak ale jistě uznáte, to je sice důležité, ale nikoliv jediné kritérium.

Skladují ho v mrazácích

Další rozdělení už se tolik nezdůrazňuje. Máme totiž čerstvá másla, která je třeba spotřebovat do 20 dnů od data výroby. A potom máme stolní másla, kam se z tohoto hlediska vejde kdeco. Ta totiž mohou být i zamražena a prodávána do dvou let od data výroby. Právě tam se pochopitelně řadí máslo z hmotných rezerv.

Pozor na levná másla z dovozu, u nichž je vyšší pravděpodobnost, že takový výrobek byl skladován i v mrazírnách,” uvedla pro deník Blesk expertka na potraviny Michaela Smolková. Poukazuje i na to, že takové máslo nemusí být zdaleka ideální kvalitu. Může například začít žluknout a poznat je to obvykle také na chuti.

Čtěte také: Toto máslo musíte okamžitě vyhodit do koše. Kupoval ho každý, ale kdo si ho namaže, ten to pořádně schytá

Například v jiných zemích se toto máslo prodává spíše do velkých potravinářských provozů, kde se z něj potom vyrábí jiné potraviny. U nás ho ale řetězce vesele nabízejí koncovým zákazníkům, aby si ho klidně namazali na chleba.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments