Plevel je prostě plevel. Zlo. Vaši zahradu dokáže úplně zahltit, takže těžko pak vlastně hledáte trávu a další rostliny, které jste tam záměrně zasadili. Nicméně dobrá zpráva je, že s plevelem se dá bojovat. Co máte dělat, to určitě víte. Někteří však v neznalosti nebo dokonce v dobré víře nevědomky šíření plevele na svém pozemku podporují. Jaké jsou chyby méně zkušených zahrádkářů?
Neznáme svého nepřítele
Není plevel jako plevel. Ten se jako ostatně i další rostliny dá rozdělit na jednoletý, dvouletý a trvalý. Podle toho musíme také přistupovat k jejich likvidaci. Pokud vás na zahradě trápí konkrétní rostlina, zjistěte si, jak se jmenuje a jak se s ní účinně a ideálně jednou provždy vypořádat.
Zbavujeme se plevelu špatně
Jednoleté plevele (pomněnka, heřmánek, vikev) stačí seříznout těsně nad povrchem země. Kdybyste kolem nich kypřili půdu, můžete podpořit šíření semen. Dvouleté (sedmikráska, jitrocel, pampeliška) a trvalé plevele (pryskyřník, pcháč, podběl) naopak musíte nekompromisně vytrhnout či vykopat i s kořeny. Proto se vybavte veškerými pomůckami, které k úspěšné akci budete potřebovat. A ještě jedna rada – z mokré půdy jde plevel mnohem lépe ven. Nemusíte nutně čekat, až bude pršet, ale pouštějte se do pletí nejlépe ráno nebo večer, to je zem vlhká.
Zapomínáme na semena
Rostliny se samozřejmě množí semeny. A ta jsou malá, zákeřná a jednoduše všude. Semena určitých plevelů dokonce vydrží hluboko pod zemí i několik let, a pak nelítostně zaútočí. Proto se na zaplevelených pozemcích příliš nedoporučuje kypřit půda, protože tímto způsobem vyneseme schovaná semena na světlo a těm pak už nic nebrání ve veselém růstu a likvidaci vaší zahrady.
Stejně nebezpečná jsou samozřejmě i semena plevelů, které ponecháváte růst například u plotu nebo na nereprezentativních částech zahrady. Stačí, aby zafoukalo, a semena se rozfoukají po celém prostranství. Nezapomínejte ani na již zlikvidované plevele odpočívající na otevřeném kompostu. I jejich semena jsou stále ještě potenciálním nebezpečím.
Příliš spoléháme na geotextilii
Velmi oblíbeným řešením je pokrýt půdu geotextilií a zasypat mulčovací kůrou. Ano, na nějaký čas to veškeré nechtěné rostliny zastaví, ale postupem času se textilie začne trhat, semena plevelů se v půdě usadí a samotné rostliny prorostou i skrz tkaninu. Vytrhávání plevele se stane mnohem náročnější, v krajním případě navíc budete muset celou geotextilii odstranit, což může být v některých případech složitější než vyplít plevel na volné ploše.
Čekáme
Nečekejte, až plevel vyroste. Pokud nechtěné rostliny mezi těmi záměrně nasazenými poznáte, snažte se jich zbavit, dokud jsou malé. Jde to mnohem snadněji, kořenový systém ještě není příliš hluboký. Navíc čím déle rostlinu ponecháte růst a následně plodit, tím více se vám může po zahradě rozšířit.
Foto: Shutterstock, Zdroj: bhg.com