Čeští zemědělci varovali. Tahle potravina za chvíli zdraží, udělejte si zásoby, dokud je to možné

Ačkoliv by se ze statistických dat mohlo zdát, že zdražování pomalu polevuje, jde spíše o metodickou záležitost, protože v reálné ekonomice se dále zdražuje poměrně dosti citelným a nepříjemným tempem. Postupně se narovnávají ceny řady potravin tak, aby se výrobcům a dodavatelům vůbec vyplatilo je prodávat.

Všechno špatně

Teď je podle všeho na řadě zcela klíčová potravina, kterou jsou brambory. A to nejen z důvodu, že by zemědělci měli vyšší náklady. Jak uvádí Zelinářská unie Čech a Moravy, je to do značné míry dáno také tím, že letos se úroda brambor vůbec nepovedla. Nízký výnos tak přichází v nejhorší možný okamžik, protože to dále navýší ceny brambor. Ty by se již brzy mohly ocitnout na svých rekordech.

Zatímco výnos v případě raných brambor byl letos poměrně slušný a naopak způsobil to, že tato potravina zase tolik nezdražovala, zejména pak v porovnání s ostatními, pokud jde o pozdní brambory, tam je to letos opravdu špatné. Zaúřadovalo tady především sucho, jež začíná Česko dlouhodobě trápit.

Brambory se pochopitelně obchodují na celoevropském trhu, a tak je možné lokální výpadky kompenzovat z jiných zemí. Ovšem ani to letos příliš nezafunguje. Sucho totiž úřadovalo takřka všude a zejména potom v zemích, které jsou tradičními exportéry brambor. Špatně je na tom především Německo a Francie, kde se úroda oproti loňsku snížila o dvacet procent.

Foto: Shutterstock

Nakupujte teď za levno

Jakoby to všechno nestačilo, přišla pro zemědělce další velká rána. Zatímco po celou dobu bylo sucho, deště přišly v nejhorší možný čas, a to v září. To způsobilo, že navlhly hlízy brambor. Už tak nízká úroda proto není vhodná pro dlouhodobé uschování ve skladech, kde by mohla začít rychle plesnivět. Tomu nenahrávají ani rekordní ceny energií.

Jsme tak svědky poměrně unikátní situace, která bohužel přináší dva extrémy. Ačkoliv byla úroda brambor nízká, zemědělci se je snaží co nejrychleji udat kvůli navlhnutí. Teď je tedy přetlak nabídky a ceny brambor jsou poměrně levné.

Jenže to se brzy obrátí, jakmile se úroda vyprodá. Potom bude brambor zase nedostatek a cena poletí rychle vzhůru. Tato situace proto nahrává tomu, aby si spotřebitelé udělali určité zásoby za současné nízké ceny a nemuseli v takové míře nakupovat po cenovém nárůstu. Brambory je však třeba správě uschovat, a to na suchém místě.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
George
George
2 let

A překvapuje to někoho? Jediné co lze slyšet od zemědělců je bylo moc sucho,mokro,horko,zima, kroupy a proto musíme zdražovat, protože se neurodilo jako každý rok. A pokud už se urodí,tak dají takovou cenu,že to neprodají a raději to vyhodí. 😀

Last edited 2 let by George
Aster
Aster
2 let
Reply to  George

No, zkusil jste někdy sám něco vypěstovat – cokoliv?
Naše republika je malá, ale v každé její části jsou trochu jiné podmínky a tak zatímco někde problémy s vodou nebyly, jinde bylo sucho – nebo moc mokro…
Snadno se kritizuje, když jste jen vnější pozorovatel 🙂

Matyáš Blažek
Matyáš Blažek
2 let
Reply to  George

Jestli vás to zajímá tak zemědělci si nemohou určit za jakou cenu budou prodávat suroviny, za kolik jim obchodníci nabídnou za tolik prodají. Všichni zemědělce osočují, že pobírají dotace a, že je kvůli nim draho, ovšem když by zemědělci nepobírali dotace a nesměli by používat chemii rohlík by stál třeba 8kč jelikož normální lidé si prostě neuvědomují co všechno pro ně zemědělci dělají a jak je pěstitelství a chovatelství náročné. To by se EU musela vzchopit a začít všem měřit spravedlivě nekrýt pod ekologií svoje zájmy. A hlavně by si museli hlopí měšťáci (někteří) uvědomit, že z těch miliónů které… Číst vice »

Aster
Aster
2 let

Vaše slova podepisuju – více takto myslících lidí je nám třeba!

Všichni chtějí eko-zemědělství a produkty nejlépe zdarma, ale málokdo si uvědomuje, že v tom množství, které lidi sežerou (a vyhodí) nějaké eko-principy prostě fungovat nemůžou. Nelze v takovém množství produkovat zeleninu bez chemických ochranných postřiků, chovat drůbež, prasata, krávy bez očkování – prostě to není možné…

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
2 let

Takže kromě energii teď budeme dotovat Německo a Francii i brambory. Je vidět že se nám ta EU vyplácí.

Jaroslav
Jaroslav
2 let

A za vše múže Babiš, Putin a válka na Ukrajině.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
2 let
Reply to  Jaroslav

Samozřejmě, kdo jiný.

Aster
Aster
2 let

Nějaký debil v premiérském křesle?

Josefina
Josefina
2 let

Raději pište,co zlevní,ale to byste neměli o čem psát…

Aster
Aster
2 let
Reply to  Josefina

Je třeba národ řádně vystrašit – jenže to jsou ideální podmínky k revoluci – co chcete, marxismus se dneska nenosí, ale principy stále platí…