Bytaři mají stále propracovanější triky, jak vytipovat domácnosti, které jsou delší dobu bez obyvatel. Nejen že prověřují aktivity na sociálních sítích, zároveň používají celkem jednoduché triky, jak prověřit dlouhodobou nepřítomnost. Buďte obezřetní.
Byty a domy v ohrožení
Statistiky upozorňují na jednu nepříjemnou skutečnost. Čím vyšší napětí ve společnosti, doprovázené zpomaleným tempem ekonomického růstu, tím vyšší kriminalita. Proto je nasnadě obávat se o vlastní majetek. V interiéru domácnosti máme celou řadu cenných předmětů, ty mají jak finanční, tak osobní hodnotu. Nejlepší ochrannou jsou bezpečnostní dveře ve spojení se zabezpečovacím systémem. Zároveň buďte obezřetní a kontrolujte podezřelé aktivity v blízkosti domu.
Lepící pásky na zámcích
V jednoduchosti je síla, tím se řídí i bytoví zloději. Pomocí lepící pásky prověřují, kdy do bytů vstupují majitelé nebo kdy jsou byty prázdné. Malým kouskem lepící pásky překryjí zámek a pak jen sledují, zda došlo k narušení a odstranění pásky. Některé byty takto otipují jednorázově, jiné sledují dlouhodobě a mají díky lepící pásce přehled o příchodech a odchodech v různých dnech.
Snadný terč zlodějů
Snadný terč bytových zlodějů jsou ty nemovitosti, které jsou bez obyvatel po delší dobu. To se stává například tehdy, když odjíždí vlastník na dovolenou, u rekreačních nemovitostí nebo u nemovitostí v dědickém řízení. Pokud si nemůžete dovolit instalaci bezpečnostního systému, poproste během vaší nepřítomnosti o dohled nad nemovitostí sousedy, přátelé nebo rodinné příslušníky.
Nenechejte si do schránky vkládat letáky, aby nebylo zřejmé, že je interiér bez obyvatel. Rovněž můžete pořídit světlo s časovačem, které se bude v pravidelných intervalech rozsvěcovat a simulovat přítomnost osob. Odrazujícím prvkem je i maketa bezpečnostní kamery nebo audio záznam štěkotu psa.
Foto: Shutterstock
Ve středověku takovým zmetkům sekali pazoury což byla výstraha pro ty další co by chtěli sáhnout na cizí.