Celá ta situace je velmi zvláštní a mnoha lidem nejde na rozum. ČEZ je firmou dominantně vlastněnou státem, která v posledních měsících vykazuje rekordní zisky. Její akcie rostou do nebe a manažeři si vyplácejí stamilionové odměny. Na druhé straně pravidelně zveřejňuje nové ceníky, kde jsou ceny plynu a elektřiny zase výrazně navýšeny. Naposledy se tak stalo před pár dny, kdy nové ceny vzrostly až o 80 %. A to v době, kdy na ně už tak spousta lidí nemá peníze. Není divu, že mnozí volají po tvrdém zásahu.
Stát neřekl rozhodující slovo
Problém spočívá v tom, že ČEZ je fakticky pouze polostátní společností. Část akcií totiž drží soukromí akcionáři, a tak se vedení firmy může vymlouvat na to, že musí jednat s péčí řádného hospodáře. To v překladu znamená navyšovat ceny tak, jak jim to trh jen dovolí. Prostě musí využít situace a maximalizovat profit pro akcionáře.
O tom, že by se měl brát ohled na běžné lidi, tedy zákazníky ČEZu, nemůže být ani řeč. Vedení společnosti se zodpovídá pouze akcionářům. Na druhé straně také platí, že tím jednoznačně největším je stát, který může uplatnit své rozhodující slovo. To však zatím neudělal.
Bude ČEZ naporcován?
Pravdou je, že akcionáři společnosti ČEZ zažívají nejlepší období v historii. Jedna akcie této energetické firmy nedávno překročila hodnotu tisíce korun a dále stoupá. Odborníci zdůrazňují, že pokud gigant dokáže udržet vysoké ceny a případně je ještě zvyšovat, mohou mít akcionáře ještě větší pré.
Na druhé straně ale roste nespokojenost a zdá se, že to ČEZ přeci jen přehnal. Případně, že situace je tak extrémní, že to takto zkrátka nelze nechat. V posledních týdnech se tak nahlas začalo mluvit o tom, že by ČEZ byl rozdělen na čistě státní a čistě soukromou část, aby již nedocházelo ke schizofrenním situacím.
V rámci státní části by potom stát mohl například zavést nějakou formu regulace na elektřinu či plyn. Tento proces ale zcela jistě nebude jednoduchý, a pokud se uskuteční, nějakou dobu potrvá.
Každopádně je velkou otázkou, zda je z hlediska vedení ČEZ moudré si v této době vyplatit obří odměny. Vedení si totiž díky skvělým výsledkům rozdělí 135 milionů korun. Lidé, kteří mají problém zaplatit složenky za energie, něco takového pochopí jen velmi obtížně. Logicky se jim do hlavy dostane myšlenka, že na nich někdo trestuhodně vydělává.
Autorský komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
Obyčejná arogance moci. Jen doufám, že lidé nezapomenou a až se jednou situace zase uklidní, ČEZ houfně opustí.
Pláčete na nesprávném hrobě-řeknu to na rovinu: cílem akciové společnosti je vytvářet zisk, ne za vás platit složenky. To jestli si to management ČEZu zaslouží nebo ne, je věc jiná, ale pokud nejste akcionáři ČEZu, tak se vás netýká ani toto. Stát by měl jako akcionář využít možnosti a vytáhnout si z ČEZu prostředky legálně, ne cestou poškozování minoritních akcionářů. To nepovede k ničemu dobrému.
To přece nejde dokonečna. Nemůžeme si jak se říká srát na hlavu. Jak si může ředitel vyplatit pro sebe 35000000 Kč. Vždyť to je vysloveně výsměch lidem.
Svině.Aby je srazilo auto zmrdy
Plyn už jsem nechala odpojit a mám o velkou starost méně!
Vážená paní, myslím, že takovéhle ústupky nejdou donekonečna. Nehledě na to, že každý nemá takovou možnost se zbavit plynu jako vy. Řeknu jen jedno, už vím proč byl únor 48……
Já už to říkám delší dobu, že ti šašouni vytvářejí podmínky k revoluci…neměli by tolik ohrnovat nos nad marxismem a měli by si něco z toho přečíst – to by asi zírali…
A pokud jim nevoní Marx, tak by si mohli přečíst něco o Velké francouzské revoluci – o příčinách vzniku třebas 😛