Představte si svůj život s minimem nebo úplnou absencí živočišných produktů. Veganství ulevuje planetě, ale může také výrazně pomoci vašemu zdraví. Pokud budete dodržovat pestrý jídelníček, ve kterém nechybí vitaminy a minerály, můžete se za čas radovat z pevné pokožky, lesklejších vlasů a mnoha dalších zdravotních i estetických pozitiv.
Vitamin B12
Snad nejvíce otázek se stále točí okolo vitaminu B12. Běžně ho lidé získávají při konzumaci různých druhů masa. Většina vědců zastává názor, že vitamin B12 v rostlinné stravě není, a proto je nemožné ho získat z veganské stravy. Na toto téma se stále vedou nekončící diskuze, kdy se odborníci i laická veřejnosti dohadují o tom, zdali B12 v rostlinné straně lze najít alespoň v minimálním množství či vůbec.Naštěstí však žijeme v době plné inovací a není problém najít alternativní řešení. Ve větších supermarketech je možné nalézt potraviny obohacené o tuto látku. Další možností je dojít si pro injekční dávku k lékaři nebo si pořídit doplňky stravy v lékárně.
Dostatek bílkovin
Dalším velkým otazníkem jsou pro začínající vegany bílkoviny. Místo tvarohů, mléka, vajec a masa, vyzkoušejte například potraviny, jako jsou černé fazole, sója, čočka, cizrna nebo různá semínka. Nezapomínejte zdroje často obměňovat, aby vaše tělo získalo co nejširší spektrum potřebných látek.
Vitamin A pro zdravou pokožku
Tento vitamin se nachází běžně v rostlinné stravě, přesto na něj mnoho veganů zapomíná. Jeho nedostatek se většinou projevuje sníženou imunitou a špatnou kvalitou kůže. Zaměřte se na zelenou zeleninu, jako je špenát, kapusta, brokolice nebo kedlubna. Vitamin A také můžete doplnit při konzumaci třešní, kukuřice nebo dýně.
Železo
V případě doplnění železa zásobujte své tělo různými druhy ořechů. S pomocí arašídů nebo kešu ořechů si můžete doplnit váš běžný pokrm. Kromě toho lze železo doplnit konzumací listnaté zeleniny nebo například červené řepy.