Chcete snížit příjem soli? Použijte bylinky, které ji nahradí

Velké množství soli má na naše tělo neblahý vliv. V běžném jídle jí nadbytek přijímáme asi všichni. Pochutnat si můžeme i s bylinkami, které pokrmy dochutí a sůl nahradí. Které to jsou?

Nadbytek soli, respektive sodíku v našem organismu vede i k tloustnutí. Až 80 % soli konzumujeme nevědomky v potravinách. Jak se dá vařit bez soli a jaké bylinky použít? Bylinky si snadno vypěstujete třeba i v květináčích na balkóně nebo okenním parapetu. Z bylin se dají použít kořeny i listy. Už tisíce let se používají pro dochucování pokrmů. Koření nám nabízí nepřeberné množství chutí a vůní. Většina druhů má jako bonus i blahodárné účinky na naše tělo.

Klasické bylinky a směsi

Mezi klasické a běžně užívané kořenící přípravky patří cibule, česnek, pórek, pažitka, křen, pepř, nové koření, kmín, chilli, paprika, kopr, libeček, celer, meduňka, majoránka, máta, bazalka, petržel, pažitka, tymián, zázvor, řeřicha, koriandr či kurkuma. Existují však i další zajímavé druhy koření.

Badyán

Badyán neboli badyáník pravý pochází z Číny. Mleté plody voní podobně jako anýz a používají se hlavně v asijského pokrmech z vepřového masa nebo kachny.

Bazalka

Hravě dochutí pokrmy z rajčat, saláty, těstoviny, drůbež i ryby. Budete překvapení, jak dobře chutnají i bez soli.

Bedrník

Bedrník obecný nám jako koření nabízí lístky s nasládle ostrou, kořenitou chutí a velmi jemnou vůní. Používají se čerstvé, k ochucení zeleninových polévek, omáček, k vařené zelenině, salátům i na ryby.

Estragon

Estragon, pelyněk estragon nebo také pelyněk kozalec se používá v podobě sušených lístků. Přidává se do hořčice, omáček, marinád i k masu.

Jalovec

Jako koření se používají plody jalovce, kterým říkáme jalovčinky. Mají pryskyřičnou vůni i chuť. Vynikající jsou ke zvěřině, v rybích marinádách, omáčkách, guláši i k pečené drůbeži. Působí i jako přírodní antibiotikum.

Kerblík

Kerblík, třebule nebo stoklasa je vonná bylina, ze které se používají čerstvé listy, nejčastěji v kombinaci s petrželkou. Jsou úžasné do salátů, polévek, omáček, marinád, pesta, k pečenému nebo grilovanému masu, rybám a dušené zelenině.

Pelyněk

Pelyněk černobýl často roste jako plevel. Používají se mladé lístky před květem, výborné jsou i usušené. Používají se v malém množství, protože jsou hodně aromatické. Dejte je hned na počátku přípravy pečeného masa, do omáček i zeleninových polévek.

Pískavice

Pískavice řecké seno je jednoletá bobovitá rostlina příbuzná jeteli. Jako koření se používají sušená a rozemletá semena předem vyloupaná z lusků. Jsou hodně aromatická a přidávají se hlavně do ostrých, mletých kořenicích směsí.

Rozmarýn

Výborný je k rajčatům, lilkům, na zeleninové saláty, brambory, sýry, ale i mleté maso, klasické maso i zvěřinu. Dodá pokrmům zcela jedinečnou chuť i během grilování.

Řeřicha

Ostrá chuť lístků podobná ředkvičce se hodí do pomazánek, paštik a zeleninových salátů. Při tepelné úpravě ztrácí důležitý vitamin C.

Zázvor

Čerstvý kousek zázvoru dodá pokrmům pikantní citronovou příchuť. Hodí se do masitých a rybích pokrmů, na zvěřinu i do marinád. Sušený se hodí do pekařských a cukrářských výrobků. Pomáhá k lepšímu trávení a posiluje imunitu.

Vyrobte si vlastní kořenící směs

Kořenící směsi z obchodů často obsahují více než 90 % soli. Do své univerzální kořenící směsi dejte sušené listy rozmarýnu, saturejky, šalvěje, yzopu a přidejte dobromysl neboli oregano. Smíchejte je ve stejném dílu, na jemno je rozmělněte a používejte je místo soli. Namíchat si můžete i vlastní směs.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments