Chléb patří mezi základní potraviny. Mnozí si bez něj neumí snídaně a svačiny představit. Jakmile ho ale máme doma déle, už si krajíc nemažeme s velkou chutí a spíše se chleba snažíme zpracovat do topinek. Poradíme vám, jak čerstvost chleba prodloužit.
Neskladujte chleba v igelitu
Nejčastější chybou je skladování pečiva pevně zavázaného v igelitu. To sice na den až dva prodlouží čerstvost, problémem ale je, že se pečivo okamžitě zapařuje, a to nahrává vzniku plísní. Ještě rychlejší je růst plísní, pokud chleba rozmrazíte a následně dáte do igelitového sáčku nebo zabalíte chleba ještě teplý z obchodu. Vlhkost je živnou půdou, plísně se rozrůstají prakticky záhy a mohou být nebezpečné ještě dříve, než je na chlebu spatříte v podobě zelených skvrn.
Chraňte chléb před teplem
Největší problém je se skladováním chleba v letních měsících. Vysoké teploty ohrožují jak čerstvost chleba, tak jeho nezávadnost. V letním období vysychá chléb mnohem rychleji, zejména pokud je to chléb z bílé mouky. Delší trvanlivost má kváskový žitný chléb. Prvním krokem je ukládání chleba na suchém místě, základní pomůckou je chlebník.
Jak nejlépe skladovat chléb
V letním období skladujte chléb nejlépe uzavřený v keramické nádobě a v chladničce. Během roku skladujte chléb v chlebníku, ale zabalený ve lněném sáčku nebo v lněném hadříku. Jiná pravidla platí pro skladování toustového chleba. Zejména ten světlý skladujte po otevření sáčku vždy v lednici. Správně zabalený chleba vydrží čerstvý i déle než týden. Žitný i dva týdny a toustový v lednici ještě déle.
Chlebník mimo dosah slunečních paprsků
Přímý kontakt se sluncem chléb přímo nesnáší, proto jej vždy chraňte. Dostatečnou ochranou bohužel nejsou ani některé chlebníky, mnoho z nich má průduchy, přes které sluneční paprsky proniknou. Proto chlebník umístěte na tmavé místo tam, kam sluneční paprsky nemohou dosáhnout.
Foto: Shutterstock, zdroje: Food and Wine, Epicurious