Otevírání dopisů či emailů s vyúčtováním energií za tento rok a nastavením nových záloh na ten příští přináší mnohým skutečně skličující okamžiky. Dozvídají se totiž často i to, že tímto momentem začínají bojovat o přežití z hlediska vlastního rozpočtu. Mnohým totiž po uhrazení nových záloh nezbyde vůbec nic. A to ještě v lepším případě. Další nemají už ani na samotné zálohy.
Někteří si neví rady
Ukazuje se, jak moc vysoko byly nastaveny stropy pro elektřinu a plyn. Řadě lidí sice skutečně pomohou, ale to neznamená, že dotyční nebudou i tak muset platit horentní zálohy. Například paní Věře přišel od jejího dodavatele elektřiny rozpis nových záloh. Namísto dosavadních 4 tisíc má za proud nově platit necelých 15 tisíc korun měsíčně.
“Bylo mi jasné, že staré zálohy už stačit nebudou. V duchu jsem se připravovala na to, že by to mohl být i dvojnásobek. Jenže on je to skoro čtyřnásobek a to už je moc,” líčí paní Věra z Prahy. Podle porady s přáteli zjistila, že tento rozpis už by měl zahrnovat zastropování cen, takže z tohoto směru žádné snížení očekávat nemůže.
“Je mi to ale divné. Že by se platba zvýšila tolikrát, se mi jednoduše nezdá. Když jsem se ale obrátila na dodavatele, řekl mi, že takto je to v pořádku,” říká smutným hlasem žena, která se smiřuje s tím, že se bude muset v příštím roce radikálně omezit. “Dovolená už prostě nebude a nakupovat musím jedině v akcích.“
Drsný náraz do zdi
Situace s cenami elektřiny a plynu je nadále velmi nepřehledná. Dodavatelé k tomu přistupují různě, lidé mají odlišné tarify a liší se i tím, jak, k čemu a v jaké míře jednotlivé zdroje energií využívají. Lze tedy jen obtížně paušalizovat a podobně vysoké ceny záloh mohou být pouhými excesy.
Na druhé straně ale na Čechy energetická krize dopadá skutečně významně. V jiných zemích to vyřešili odlišně, a to s minimálním dopadem na občany. Například na Slovensku se cena elektřiny nezvedla vůbec a cena plynu jen o 15 %. O něčem takovém se může Čechům jen zdát.
Foto: Shutterstock
Nemám elektřinu ani plyn.Jsem v pohodė.