Chodíte doma často naboso? Po tomto zjištění si to už rozmyslíte

Pokud doma rádi chodíte naboso, neděláte úplně dobře. Naše chodidla totiž nejsou vyvinuta pro chození po tvrdém a nepřirozeném povrchu. Takový zvyk je velkým náporem na nohy. V případě, že milujete chůzi bez bot, je pro vaše končetiny mnohem vhodnější, když se budete takto procházet po přírodních površích, jakými jsou písek či tráva. Naše chodidla mohou být totiž při dlouhodobém chození naboso doma poškozena. A to zejména tehdy, pokud jste zvyklí chodit celý den v botách. Svaly, šlachy a vazy jsou poté mnohem více namáhané, dochází k silnějším nárazům při chůzi, což znamená, že je na nohy vyvíjen větší tlak. Díky tomu může dojít ke vzniku bolesti, popřípadě ke zhoršení již stávajících potíží.

Zhoršení stávajících potíží nohou při chůzi naboso

Ploché nohy

Pro lidi, kteří mají problémy s plochýma nohama, je důležité, aby měli dobrou oporu v botách. Při chůzi naboso dochází k přetěžování nohy, což může vést k bolestem nejen nohou, ale i zad, krční páteře, hlavy, kolen či kyčlí. Chůze naboso je v případě, že máte tento problém, sice dobrou prevencí, avšak terén pro takovou chůzi by měl být měkký a ne tvrdý.

Patní ostruha

Tento kostní výrůstek v dolní části patní kosti vzniká, pokud je přetížen vazivový aparát nohy. I u patní ostruhy je tedy důležité nosit vhodnou obuv a vyhýbat se dlouhodobému chození naboso po tvrdém, nepřirozeném povrhu.

Vbočené palce a kladívkové prsty

Ke zhoršení stavu těchto deformit chodidla může dojít, pokud budete chodit doma naboso po tvrdém povrchu delší dobu. Vbočený palec vzniká následkem snížení funkce vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla. Chůze bývá bolestivá, a to zejména tehdy, pokud dochází k aktivnímu ohýbání palce. Je tedy dobré nosit vhodnou obuv. Kladívkové prsty vznikají při nerovnováze svalů prstů nohy. Toto svalové oslabení může být způsobeno celou řadou faktorů jako například nošení těsné obuvi na vysokém podpatku či předchozí úrazy, kdy došlo k naražení, vykloubení, popřípadě ke zlomenině prstů.

Foto: Shutterstock

Další rizika, spojená s chůzi naboso

Jestliže chodíte doma naboso, může se snadno stát, že se vám při nepozornosti podaří na něco šlápnout či o něco zakopnout a tak se zranit. Chození doma naboso není vhodné zejména pro lidi ve starším věku a to z toho důvodu, že pružnost chodidla již není tak velká. Mohou se kvůli tomu objevit problémy se zády, s koleny či kyčlemi. Zvýšené je v tomto případě také riziko pádů, které mohou způsobit různě závažná zranění, jako například podvrtnutí kotníku, vykloubení, natažené nebo natržené svaly, vazy, šlachy, či zlomeniny. Také není vhodné chodit doma jen v ponožkách, jelikož můžete na hladkých, leštěných površích snadno uklouznout.

Dalším rizikem jsou také bakterie. I když doma často uklízíte, vaše podlahy či koberce nebudou nikdy úplně čisté, takže chůzí naboso vystavujete svá chodidla nejen špíně a bakteriím, ale také houbám a jiným potencionálním infekcím, které mohou infikovat kůži i nehty, což poté může vést nejen ke změně jejich barvy a lámavosti, ale může se objevit i nepříjemný zápach.

Samozřejmě, že někdy může být takové chození doma naboso velkou úlevou pro nohy, které byly celý den uzavřené v neprodyšných materiálech či nepřirozeně sevřené v botách na vysokých podpatcích. Při takovém krátkodobém chození naboso si nohy odpočinou, uvolní se svalové napětí. Nohy je také potřeba po dlouhém nošení obuvi procvičovat, aby zůstala chodidla zdravá a pružná. Pokud tedy chodíte doma občas naboso, procvičujete tím vaše prsty, čímž zlepšujete nejen prokrvování končetin, ale také flexibilitu. Jestliže se však v interiéru bez bot pohybujete delší dobu, zatěžujete tím nejen své nohy, ale také vaše záda. Pokud bez chůze naboso nemůžete být, je vhodné ji střídat s nošením domácí obuvi a nechodit naboso neustále. A nezapomeňte, že boty určené pro chůzi venku, není dobré nosit i doma. Vždy je dobré se po příchodu domů přezout do domácí obuvi, která poskytne vašim nohám tu správnou oporu. A navíc si po přezutí nenosíte domů špínu, toxiny a bakterie z venkovního prostředí.

Foto: Shutterstock, zdroj: The List

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments