Chorvatské pláže jsou plné medúz, hrozí ukončení sezóny. Našly se i obří žahavé kusy

Chorvatsko těsně před očekávanou letní sezónou hlásí velké problémy. Jeho pobřeží je totiž doslova poseto medúzami. Jak uvádějí místní média, na některých místech tvoří medúzy doslova souvislou vrstvu, že nejde projít ani do moře. Slizem jsou posety rovněž pláže.

Ohrožení turistického ruchu

Medúzy nejsou v Chorvatsku ničím novým ani výjimečným. V posledních letech jich však hodně přibývá, a to i těch, které umí žahnout a způsobit nepříjemné popáleniny. Letos je to ale opravdový extrém a místní podnikatele už se bojí o své živobytí. Hrozí totiž, že když to turisté uvidí, otočí se odjedou, případně vůbec nepřijedou.

Ostatně, tento případ v minulosti již nastal. V 80. letech minulého století zaplavily medúzy Chorvatsko takovým způsobem, že se přes ně nebylo možné dostat do moře, aniž by člověk nebyl nepříjemně požahán. Vyústilo to v uzavření hotelů a faktický konec turistické sezóny.

Největší potíže s medúzami zaznamenali v oblíbených letoviscích Umag, Poreč, Vrsar nebo Savudrije. Vyskytují se ale i na dalších místech. Ostatně jejich záplavu hlásí také Slovinsko či Itálie. Důvodem je pravděpodobně mírná zima, kdy medúzy ve velkém zůstávají pod hladinou už podzimu loňského roku.

Foto: Shutterstock

Pořádně velké medúzy

V Chorvatsku se objevují také stále větší exempláře medúz. Právě loni na podzim zachytili rybáři obří medúzu, kterou následně vědci označili za největší, jakou kdy viděli. Na délku měla 20 centimetrů a v průměru 6 centimetrů.

Šlo o exemplář medúzy kompasové, které se v posledních letech staly běžnou součástí vod Jaderského moře, ačkoliv dříve byly typické především pro Severní moře a Atlantický oceán.

Tento druh medúzy většinou žije pod pod vodním povrchem od 0 do 10 metrů, kde se vznáší a příležitostně plave. Symbolizuje ji žluto-hnědý klobouček, který připomíná kompas. Její chapadla mohou dorůstat délky až 1 metru. V průměru může dorůst na 30 centimetrů.

Pokud vás tato medúza náhodou žahne, měli byste se co nejdříve dostat z vody a požahané místo důkladně omýt mořskou vodou, abyste se zbavili pozůstatků chapadel. Nemyjte místo sladkou vodou ani alkoholem. Následně je vhodné potřít octem nebo citronovou šťávou.

Foto: Shutterstock, zdroje: Croatia Week, Total Croatia News

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana
Zuzana
2 let

Do sezony bude po všem,klid 🙂

Iris
Iris
2 let

Místo abyste se zamyslel nad svou neprofesionalitou, tak jste můj příspěvek smazal…výborně – tak abyste měl co mazat – jste sebestředný pitomec bez zpětné vazby – spokojen? 🙂