Chřipka a její vliv na cévy. Může spustit infarkt i mozkovou mrtvici

Světová zdravotnická organizace WHO upozorňuje, že chřipka každý rok zapříčiní 3 až 5 milionů těžkých případů chřipky vyžadujících hospitalizaci a 290 000 až 650 000 respiračních úmrtí. Studie potvrzuje i vážné kardiovaskulární komplikace.

Slovenští epidemiologové uvádějí, že na Slovensku se v období chřipkové epidemie zaznamenává v průměru 816 úmrtí ročně v souvislosti s chřipkou a více než polovina jsou úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Chřipka se stále podceňuje.

Skutečná zátěž chřipky

Akutní příznaky chřipky, jako je bolest hlavy, horečka, kašel a bolest svalů mohou zhoršit respirační stavy a způsobit primární virový zápal plic, oslabit organismus, zvýšit náchylnost na bakteriální infekce a bakteriální zápal plic, zhoršit astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc – CHOPN. Reakce imunitního systému na chřipku působí na výstelku cév, způsobuje zánět a jejich ucpání. Může se podílet na vzniku kardiovaskulárních onemocnění, infarktu, srdečnímu selhání, mozkové příhodě, cukrovce, tromboembolii, zmatení, deliriu či encefalopatii.

Očkování proti chřipce snižuje rizika kardiovaskulárních příhod

Podle studií očkování proti chřipce snižuje počet kardiovaskulárních událostí o 26 až 53 % a kardiovaskulárních úmrtí o 56 %. Může být i prevencí srdečního infarktu. Očkování se doporučuje hlavně u chronicky nemocných pacientů. Je však na vašem zvážení, zda jste opravdu na chřipku náchylní a zda jste ji už vůbec někdy měli. Očkovat se proti chřipce lze podle některých odborníků i souběžně s COVID-19. U obou vakcín jde o neživé očkovací látky. Podávají se optimálně po 14 dnech z důvodu lepšího rozlišení případných nežádoucích účinků. U vakcíny proti COVID-19 až po druhé dávce. Názory na vakcinaci se však liší i u odborníků.

Foto: Shutterstock

Virus chřipky je proměnlivý

Původcem chřipky je virus chřipky A, B nebo C. Zatímco viry chřipky typu B a C vyvolávají infekce jen u člověka, viry chřipky A byly izolovány i ze zvířat. Virus často mění své vlastnosti a každou sezónu jde o jiné typy virů. Je tedy třeba zvážit, zda vakcína bude dostatečně funkční a zda bude dostatečně dlouhou dobu prověřená.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com, who.int

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments