Která infekční nemoc má v České republice v průběhu několika málo měsíců na svědomí rok co rok tisíce životů? Málokdo by tipoval chřipku.
Chřipka na našem území každoročně usmrtí dva až tři tisíce lidí. Lze se proti ní očkovat. Ale je to vůbec vhodné? A kdy se očkování vyplatí?
Kdo by se měl nechat očkovat?
Vzhledem k tomu, že většina ze zmíněných úmrtí na chřipku připadá na seniory, je logické, že by se měli očkovat především lidé starší 60 let. Doporučit ho lze také pro obyvatele pečovatelských ústavů, pacienty s chronickými nemocemi a těhotné. V případě posledně jmenovaných je tu navíc ta výhoda, že v prvních měsících života je chráněno i dítě.
Očkovat by se měl nechat rovněž lékařský personál. Nejen proto, že tito lidé mají zvýšené riziko vlastní nákazy, ale zejména proto, že by mohli nakazit už jinak oslabené pacienty.
Očkovat proti chřipce se ale samozřejmě mohou i lidé, kteří do žádné ze skupin nespadají.
Nejlepším časem pro očkování proti chřipce jsou měsíce říjen až listopad. Možné je ale také v pozdějším období. Po vpichu trvá přibližně 10 až 14 dní, než se očkovací ochrana plně projeví. Chřipkové vlny přitom pozorujeme obvykle v prosinci a lednu.
Jak účinné je očkování proti chřipce?
To závisí především na tom, jaké chřipkové viry budou přicházející sezóně dominovat a jak dobře je na ně očkovací látka připravena. Její složení určuje každoročně Světová zdravotní organizace (WHO).
V případě kvalitně zvoleného složení pozorují vědci účinnost až 80 %. Starší lidé své riziko onemocnění obvykle sníží na polovinu. Účinnost je v jejich případě 40 až 60 procent.
Pokud není očkovací látka namíchaná optimálně, účinnost výrazně klesá. V minulé sezóně například překvapivě dominovala B-linie (Yamagata) a proti ní byla účinnost přibližně na jednom procentu. A komponenty ale zůstaly aktivní.
Jak se před chřipkou chránit jinak?
Chřipkový virus se přenáší kapénkovou infekcí. To znamená, že nositel viru je vykašle a následně se nějak dostanou do vašeho těla. V chřipkové sezóně se proto vyplatí častěji si mýt ruce, a to nejen po návštěvě toalety, protože viry se usazují například na klikách.
Nemocní by si také od dalších osob měli udržovat přibližně dvoumetrový odstup. Pouze tak sníží pravděpodobnost, že ostatní nenakazí. Použité kapesníky by měl vyhazovat sám nemocný, aby se jich nedotýkal nikdo jiný. V případě sdílení lože s nemocným uděláte nejlépe, pokud se na čas odstěhujete na gauč. Vzhledem k tomu, že chřipka je závažná zejména pro ty nejmenší a nejstarší, platí tato doporučení v kontaktu s nimi dvojnásob.