Chutná rebarbora vás může i otrávit. Co obsahuje a jak ji připravit?

Rebarbora neboli reveň se používá hlavně do koláčů a moučníků. Její chuť je příjemně nakyslá a velmi osvěžující. Víte, v čem je prospěšná a na co si dát pozor při její konzumaci?

Rebarbora se používá hlavně ve východní medicíně na posílení vitality a dodání potřebné energie. Užívá se při potížích se zažíváním i zácpě, navíc zmírňuje i potíže s játry a žlučníkem. Ve větším množství ale může váš žaludek naopak podráždit. Prospívá krevnímu oběhu a při zánětech navíc ulevuje i od bolesti. Nadchne vás její nízká energetická hodnota, která činí 84 kJ na 100 g. Zakoupit se dá čerstvá, mražená i konzervovaná.

Kde se vzala rebarbora

Rebarbora, přesněji Reveň vlnitá, nebo latinsky Rheum rhabarbarum, je něco mezi ovocem a zeleninou. Rostlinu řadíme do rodu reveň, čeledi rdesnovité a pěstujeme ji jako zeleninu, i když se používá spíše jako ovoce do koláčů a moučníků. Podobné je to i s rajčaty. Pochází z Tibetu, sklízí se od května do půlky června a podle lidových zvyklostí se stonek a řapík konzumuje podle letního slunovratu. Později se v ní totiž vytváří velké množství kyseliny šťavelové, která přebíjí pozitivní účinky rebarbory.

Jak se upravuje rebarbora

Před přípravou řapíky omyjeme a stáhneme z nich slupku. Mladé výhonky loupat nemusíme. Rebarbora se používá do koláčů z piškotového těsta s drobenkou, do klasických buchet i závinů z listového těsta. Můžeme ji i nakrájet a pár minut povařit v cukrové vodě, pak obalit v cukru a vytvořit chutné bonbony. Používá se i do salátů, müsli, kaší a jogurtů, zavařuje se jako džem nebo kompot a můžeme si z ní připravit i čatní, nebo ji přidat do různých omáček.

Obsah látek

Řapíky jsou velkou zásobárnou vitaminů, především skupiny B. Obsahuje navíc i menší množství vitaminu C. Má vysoký obsah kyseliny listové, draslíku, manganu a vápníku. Konzumuje se však výhradně tepelně upravená. Její listy však obsahují jedovaté sloučeniny a více kyseliny šťavelové než stonky a řapíky. Kvůli ní by měli množství konzumované rebarbory omezit lidé s ledvinovými potížemi a revmatismem. Kousek koláče s rebarborou jim ale neuškodí.

Jak je to s množstvím rebarbory

Protože se v listech koncentrují nezdravé látky, je třeba si dát pozor na množství konzumované rebarbory. Ta totiž může způsobit i otravu. Abyste se však otrávili, museli byste najednou sníst asi 5 kg těchto kyselých listů. Konzumace listů se však nedoporučuje a považují se za jedovaté.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments