Žádná moravská veselka se neobejde bez značného množství nápoje známého jako slivovice. Čistota a podmanivá chuť tohoto tradičního destilátu je ověřena mnoha generacemi a nezdá se, že by se zájem o ni ztrácel. Ba právě naopak, v posledních letech lze registrovat strmý nárůst zájmu o slivovici, a to nejen na Moravě, ale po celé České republice. Jako by trochu opadala vlna destilátů, které nám nejsou tolik vlastní, jako třeba whisky či rum a do popředí se vracelo to, co slavilo úspěchy po staletí.
Nejstarší doložené zprávy o slivovici se datují do 17. století, kdy se jejímu pálení začali věnovat lidé v okolí moravských Vizovic. Opravdový rozpuk pálení slivovice se ale dostavil až ve století devatenáctém, kdy došlo k nadúrodě švestek, aby už vlastně nikdy neskončil.
V dnešní době je v obchodech nejčastěji k dostání takzvaná řezaná slivovice, která má 40 % alkoholu a vyrábí se průmyslově. Domácí slivovice jsou ale zpravidla silnější a zkušení konzumenti na ně nedají dopustit. Dobrou zprávou ale je, že i takové kousky jsou k dostání na trhu. Například internetový obchod Pan Alfréd prodává Sudličkovu Slivovici nebo Slivovici Ullersdorf, které mají 50 %, respektive 52 % alkoholu.
Slivovice každopádně není jen velmi chutná a neslouží pouze k vyvolání dobré nálady. Méně už se ví, že je také moc zdravá. Pravidelný panák po ránu pomůže předcházet řadě onemocnění. Slivovice pomáhá proti bolestem kloubů, přispívá k rozpouštění tuků v těle a je vhodná rovněž na onemocnění srdce, uší či očí.
A jak si slivovici nejlépe vychutnat? Inu, zde se názory různí. Jedni nedají dopustit na pořádně vychlazený destilát, jiní si ji zase rádi dají v pokojové teplotě, kdy dokáže nejlépe rozvinout svou chuť. Ani jeden způsob není špatný. Však si některou z široké nabídky slivovic vyberte a vyzkoušejte to sami.