Zatímco na začátku pandemie bylo testování jen záležitostí pro nakažené a osoby, které s nimi jsou neustále ve styku, jako jsou především lékaři, nyní se jedná o běžnou součást našich životů. Děti se testují ve škole, dospělí podstupují testování před dovolenou, ale také v zaměstnání. Odebrání vzorku tak neunikneme už skoro při žádné příležitosti. Jak ale provést test tak, aby nevyšel falešně negativní?
Rozhodující je typ testu
Antigenní testy jsou v České republice dostupné také z velké části zdarma, a proto jsou podstupovány mnoha zájemci denně. Tyto testy provádějí kontrolu na základě výtěru z nosu, který by tak určitý čas před testováním měl zůstat bez vnějších zásahů. Vyhněte se proto silnějšímu výplachu nosu a neužívejte ani nosní kapky.
U PCR testu dokonce odborníci doporučují, abyste před testem nejedli, nekouřili, nežvýkali žvýkačky a příliš nepili. Všechny tyto drobnosti by totiž mohly ovlivnit testování, které by pak nabídlo falešný výsledek.
Jak se chovat během testování
Dokonce i samotné odběry testovaných vzorků mají svá pravidla. Lékaři jsou vyzýváni, aby odběr prováděli z nižší části nosu, nikoli z horní, jelikož pak by výsledek nemusel odpovídat skutečnosti. Práci jim ale ztěžují pacienti, kteří hlavu zaklánějí. Při správném odběru by hlava zakloněná být neměla, jelikož pak se tyčinka nedostane tam, kde by ve skutečnosti měla sbírat vzorek. Řiďte se proto na místě podrobně všemi instrukcemi od lékařů a odborníků.
Domácí testování
Častý kamenem úrazu bývá také domácí testování, kdy si lidé pozorně nepřečtou návod a výsledky pak vycházejí negativní, i když je ve skutečnosti pacient nakažený. Všímejte si proto data spotřeby, uchovávejte testy ve vhodných podmínkách a nejlépe požádejte další osobu, aby vám s testováním pomohla. Sami si totiž testy nemusíte provést správně. Při kapání roztoku dodržujte přesně stanovené dávky a taky čas, kdy se má test zkontrolovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News