Chybějící vitamin B12 může vážně poškodit orgány. Silný nedostatek se projeví změnou chování člověka

Vitamin B12 je jednou z nejdůležitějších látek pro náš organismus. Jeho úlohou je zajišťovat správnou funkci centrálního nervového systému, udržovat zdravé krvinky a mnoho dalších procesů, bez kterých by se lidské tělo neobešlo. Nedostatek vitaminu B12 se může projevovat různými způsoby, mezi něž patří i změny v chování.

Rozpoznáte, že se chováte jinak?

Deficit vitaminu B12 postupně spouští nejrůznější příznaky. Varovná znamení byste neměli ignorovat, protože pokud tak učiníte, může dojít k poškození vašeho těla.

Pokud vám vitamin B12 v organismu schází, pravděpodobně u vás nastane stav známá jako nutriční anémie. V takovém případě budete mít méně červených krvinek, než byste měli mít a také nízkou hladinu hemoglobinu. Ten má přitom na starost přenos kyslíku v krvi.

Podle webu britského zdravotnictví NHS se nutriční anémie projevuje změnami v chování. Mezi její projevy patří podrážděnost, změny v myšlení, pocitech a chování, zhoršující se úsudek a deprese.

Foto: Shutterstock

Deprese souvisí s deficitem vitaminu B12

Některé z těchto příznaků se podle lékařů mohou objevit už při mírném nedostatku vitaminu B12, a to ještě v době, kdy se nerozvine nutriční anémie. Jedním z důvodů, proč se to děje, je skutečnost, že deficit vitaminu B12 spustí v nervovém systému změny, jak uvádí časopis Psychology Today.

Aby toho nebylo málo, tato látka hraje významnou roli v produkci mozkových chemikálií, které ovlivňují náladu a další funkce. Například studie publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology zjistila spojitost mezi nedostatkem vitaminu B12 a depresemi. Z toho vyplývá, že lidé, kteří těmito problémy trpí, mohou být v některých případech léčení právě doplněním této látky do těla.

Vzhledem k tomu, že vitamin B12 plní v těle velmi důležité funkce, je podle lékařů klíčové rozpoznat jeho nedostatek včas. Jen tak můžete zabránit tomu, aby nezpůsobil v těle vážné problémy. Mnoho symptomů lze sice léčbou ovlivnit, ale některé mohou být po delší době nezvratné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments