Hrozivá situace na trhu s elektřinou a plynem ani zdaleka nekončí. Naopak, z dnešního pohledu se zdá, že to, co mnozí lidé zažívali na podzim v důsledku krachu Bohemia Energy a náhle rostoucích cen energií, bylo pouze jakousi rozcvičkou. Ti, kdo si tehdy ceny zafixovali na více let dopředu, patří mezi dnešní vítěze, jakkoliv se tehdy zdálo, že pořádně přeplatí.
Dodavatelé rychle navyšují ceny
Teď však naopak postupně končí fixace cen elektřiny a plynu těm, kteří se tehdy smáli s tím, že energetická krize se jich netýká. A ukazuje se, že čím později fixace skončí, tím více si člověk připlatí. Důvod je jednoduchý: ceny se neustále zvyšují a nezdá se, že se trend jen tak otočí. Naopak se může stát, že nejvíce nakonec budou trpět ti, kterým fixace skončí třeba až letos na podzim. Tehdy už mohou být ceny doopravdy extrémní, likvidační a nezvladatelné.
Jak uvádí energetický analytik Jiří Gavor pro server Novinky, společnost ČEZ svým nedávným zdražením elektřiny a plynu na rekordní úrovně dala pokyn celému trhu. Ten ji, coby dominantního poskytovatele, bude rychle následovat. ČEZ zvedl ceny až o 80 %, v závislosti na různých tarifech. A to už z cen, které začátkem roku významně navýšil.
Ostatní dodavatelé tedy budou jeho strategii kopírovat, už jen proto, že dnešní doba je celá obrácená. Nikdo se totiž o zákazníky nepřetahuje a někteří poskytovatelé se je naopak snaží odradit, mimo jiné i vysokými cenami. Jiní rovnou řeknou, že nové klienty nepřijímají, jako třeba Pražská plynárenská, což je ostatně neuvěřitelný případ, když vezmete v potaz, že jde o jednoho z dodavatelů poslední instance, který by teoreticky měl přijímat každého zájemce za jakýchkoliv okolností.
Pomoc přijde pozdě
Aktuálně se dá očekávat tedy masivní navyšování cen elektřiny a plynu napříč celým trhem. Neuteče mu skutečně nikdo, tedy až na ony šťastlivce, kteří si loni energie včas zafixovali třeba na dva nebo tři roky. A to klidně i za vyšší podzimní ceny.
Bohužel zřejmě budeme sledovat dramatické příběhy, kdy někteří lidé skutečně nebudou mít na zaplacení záloh. Případně je doženou až nedoplatky, což může být o to krušnější, protože najednou klidně přijde faktura na desítky tisíc korun. Pokud ji lidé nezaplatí, může je to velmi jednoduše uvrhnout do exekuce a zcela překopat jejich dosavadní klidný život.
Rozhodně to totiž nejsou nějací chroničtí neplatiči. Dosud své povinnosti řádně plnili, avšak během několika měsíců zde vznikla situace, která jim to znemožňuje. Nezdá se přitom, že by stát nějak zvlášť aktivně zasahoval. Oznámil sice levnější tarif na základní spotřebu, ale dosud nejsou známy ani jeho základní kontury. Navíc by měl platit až od podzimu, což už může být pro některé domácnosti pozdě.
Foto: Shutterstock
Zda se že vam to budu muset znarodňit vi bando zloďejska . Gdo gdo múže ps má tu moc.
Zacnete to konečně řešit a chrente lidi kteří na vás dělají Pane Fialo
Je na čase přestat prodávat elektřinu ven a nechávat ji doma pro svoje lidi. Ale to ty chory mozky ve vládě ani nenapadne.
Souhlasím Honzo vyrábíme 1kilovat za 25 haléřů z jakého důvodu skorumpovana vlastizradna vlado to mají mít občané České republiky nejdražší Němčourum to prodávejte 1kilovat za 10 Euro.
Tady by se měli spojit majitele pozemků, přes které tahá ČEZ elektřinu a požadovat peníze za pronájem půdy, cca 1000 Kč ročně, za metr pozemku, přes které je elektřina vedena. Pokud na to ČEZ nepřistoupí, ať si dráty odklidí. ČEZu je elektřina, ale pozemky jeho nejsou. Když osobní vlastnictví, tak rovnocenně, pro všechny stejně!
Tohle do jisté míry ošetřuje tzv. služebnost a provozovatel distribuce el. by měl s vlastníkem uzavřít smlouvu o užívání cizího pozemku, jejíž součástí by měla být finanční náhrada. Jenže to má háček – pokud se provozovatel s vlastníkem nedohodne, nastoupí úřad, který může zřízení služebnosti nařídit a dokonce – když neexistuje jiné řešení – přistoupit k vyvlastnění…takhle to aspoň bylo před cca 10 lety, jestli to dneska nějak jinak ošetřuje občanský zákoník, nevím. Každopádně je dané ochranné pásmo (podle typu el. vedení) a to musí být respektováno např. při výsadbě stromů a vlastník musí umožnit vstup na pozemek údržbě, nebo… Číst vice »
Souhlasím Pane Novák.
No doufám, že to položí i tebe – jenže za tebe to asi zaplatí maminka, co…