Chystá se obrovská změna v důchodech. Někteří důchodci dostanou podstatně více, jiní si pohorší

Máloco je tak diskutované a málokde se děje tak málo změn jako právě v důchodech. Pravidelně zaznívají silné proklamace o tom, jak je třeba do značné míry nespravedlivý systém změnit a překopat, avšak obvykle zůstane pouze u slov.

Nůžky se rozevírají

Vyprázdněný už je i výraz důchodová reforma, za který dnes každý skrývá to, co se mu zamane. Dnes už je víceméně jasné, že žádná velká reforma důchodů neproběhne, dokud se systém nezhroutí. Je to jednoduše neprůchodné. Stát nemá odvahu lidem říci, že musí pracovat déle a na odpočinku pobírat méně, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.

Přesto bychom se určitých velkých změn mohli dočkat. Potvrdil to i ministr práce a sociálních věcí, který dal za pravdu odborníkům. Ti už dlouhou dobu poukazují na skutečnost, že nůžky mezi chudšími a bohatšími důchodci se rozevírají stále více.

Zatímco v průměru se dnes penzisté mají poměrně dobře, protože stát jim důchody pravidelně a ve značné výši zvyšuje, neznamená to, že každý senior má takový příjem, jaký by potřeboval k důstojnému životu.

Důvodem je skutečnost, že se důchody navyšují především procentuálně, a tak rostou hlavně vyšší penze, zatímco ty nižší, které mají nízkou základnu, se v absolutních částkách tolik nenavýší. Jednoduše řečeno, je rozdíl, když dostane 5 % navíc člověk, který má důchod 10 000 korun a ten, který má 30 000 korun. Jde o částky 500, 1500 korun navíc.

Foto: Shutterstock

Je to spravedlivé, nebo ne?

Stát proto teď chce najít způsob, jakým by pomohl především nízkopříjmovým důchodcům. První vlaštovka přijde už v rámci valorizace v lednu příštího roku, kdy by se měla zvýšit základní část důchodů, tedy částka, která je pro všechny stejná.

Musí se ale jít mnohem dále. To pochopitelně bude mít za následek podstatně rychlejší nárůst důchodů u těch dnes méně příjmových seniorů. A vzhledem k tomu, že peníze na důchody jsou pouze jedny, povede to i k tomu, že růst těch vyšších penzí se s největší pravděpodobností zabrzdí.

Nůžky by se tak měly začít pomalu zase zavírat. Někdo to považuje za spravedlivé, jiný za nespravedlivé, protože je také fakt, že ti, kdo dnes mají vyšší důchody, také v průběhu života více pracovali, respektive vydělávali. Na druhé straně však nelze nechat část seniorů živořit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments