Je to neuvěřitelné, ale i v současné těžko době mají někteří úředníci jako hlavní starost zákazy různých zdrojů tepla, které jim připadají špinavé. Evropa je v tomto ohledu předskokanem, který se snaží zachránit svět před klimatickou změnou, ačkoliv další kontinenty zrovna nekooperují a zdá se, že jakékoliv snahy Evropanů zhatí jejich vyšší emise.
Levné a příjemné teplo
Každopádně, už na příští roky se počítá s ukončením spotřeby fosilních paliv. Ta mají být nahrazena těmi obnovitelnými. To už je dnes bráno jako fakt, na kterém se nemůže nic změnit. A tak je třeba napřít pozornost jinam. Tedy na topení dřevem.
Velká Británie nedávno odhalila nepříliš dobré zprávy o tom, jakým způsobem ovlivňuje topení dřevem v kamnech a krbech klimatické podmínky. Podrobná analýza odhalila, že zplodiny, které jsou produkovány při pálení dřeva, svou škodlivostí překonávají veškerý provoz na silnicích v zemi.
Řeč je zejména o částicích typu PM 2,5, jejichž hlavním zdrojem je právě spalování dřeva. Ty jsou velmi škodlivé pro lidský organismus.
Současná energetická krize neuvěřitelným způsobem zdražila plyn a elektřinu, a tak mnohým nezbylo, než sáhnout po dřevu, které sice také zdražilo, avšak ne takovým způsobem. Lidé tak mohou častěji využívat topení krbem nebo kamny, pokud je mají k dispozici. Taková výhoda však nemusí trvat dlouho.
Velmi přísné limity
Spolková agentura pro životní prostředí v Německu už veřejně doporučila, aby lidé přestaly využívat kotle na dřevo a pelety. Je to právě kvůli tomu, že tyto zdroje tepla významně znečišťují ovzduší. Odborníci také zdůraznili, že klimaticky neutrální nejsou takové zdroje tepla, které nelze za krátký čas znovu obnovit. To pochopitelně dopadá také na dřevo, které vzniká kácením lesů, jejichž obnova trvá velmi dlouho.
Světová zdravotnická organizace také od letošního roku vydala nové limity, které připouštějí maximální znečištění ovzduší. Ty jsou nepříliš překvapivě přísnější než ty dosavadní, a to podstatně. V podstatě znamenají konec zdrojů, které emitují částice PM 2,5, tedy i kamen a krbů na dřevo.
Zatím není jasné, kdy by k zákazu topení dřevem mohlo dojít. Jisté ale je, že by šlo o velkou ránu pro všechny milovníky tepla z krbu, které je jen těžko nahraditelné.
Dalším problémem bude to, jak tyto zdroje tepla nahradit tam, kde zatím nejsou jiné alternativy. Doporučeny jistě budou obnovitelné zdroje v podobě solárních panelů a baterií, ale tato řešení jsou pro mnohé domácnosti cenově nedostupná.
Foto: Shutterstock
Nemecký blbci nech sa pozrú na svoje diaľnice, koľko áut tam chodí prázdnych a nie či kúrim doma krbom.
Od únie sa treba oddeliť, lebo čo tam už vymýšľajú to nemá konca kraja.
Ono naší politici nemusí řešit drahá paliva a energie, vše jim zaplatíme my daňoví poplatníci, naftu do služebních vozů, teplo v kanceláři a i jídelní režie takže jim se žije dobře, hrabou do svých korytek
Ahoj, ja žijí 10 let v DE a krb máme taky. Tady žádný zákaz krbů apod. neni!!! Vláda o tom jednala ale na ničem se nedohodli a víc se o tom nemluvi!
Toho kdo přišel na napad zrušit krby v domácnostech bych postavil k lopatek aby si vyzkoušel jak finančně vyjít s almuznou které v této republice dostáváme.
Dobre nám to v tej EÚ už j..e.
Jsem zvědav kdy nám EU zakáže používat auta a motocykly na benzín.
Je třeba rozlišovat při topení dřevem, jaké dřevo používáte , když je tvrdé a vyschlé a spalinove cesty jsou v pořádku tak výsledky měření nemohou být tak nepříznivé.Ale když je zadání tak je výsledek podle požadavku.Kdyby ti odborníci sledovali české stanice TV tak by věděli že, když v česku hoří skládky komunálního odpadu tak hygiena vždy hlásí – nic neuniklo,tedy i krbová kamna čí krby musí mít spaliny v normě!
😂😂😂 dřevem a uhlím se bude topit furt… Lidi nebudu met penize na posraný plyn a elektřinu….
Tak tomu se říká zhovadilost….
Je vidět, že ti naši “slavní” úředníci a byrokrati nemají na práci nic lepšího, než lidem znepříjemňovat život a komplikovat, jak se teď říká “důstojné žití”… Narval bych je do mischelinky, tahat pneumatiky ……. Měli by se sami nad sebou zamyslet a začít používat mozek, nebo alespoň zdravý rozum,kdyz někteří mozek evidentně postrádají, když dokáží “vypotit” takovéto nařízení, protože tohle už je extrém… Co přijde příště? Omezení počtu, kolikrát se můžu za minutu nadechnout?
To spíš, kolikrát si budeš moci prdnout! 😀
Topení dřevem je velice neekologické😭. Peletky se vyrábějí z pilin, většinou se topí odpadem, to znamená stromy, které se nedají na nic jiného použít, popřípadě krajiny při zpracování dřeva a tak dále a tak dále. Všechny tyto zbytky budou tedy hnít. To může napadnout pouze euroúředníka.