Dřez je neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. I když ho pravidelně omýváte, je velmi složité ho skutečně dokonale vyčistit. Velmi často na něm zůstává usazená špína a zároveň se ze dřezu line nepříjemný zápach. Chyba může být ve výlevce, kterou jen tak jednoduše nevyčistíte. Chcete-li se dostat až k jádru špíny, stačí se držet osvědčených metod.
Různé materiály
Dřezy a výlevky mohou být složené z různých materiálů. Některé jsou více křehké, jiné jsou citlivé na chemikálie. K jejich udržování je proto vhodné používat co nejvíce odpovídající čistící látku. Velmi snadno k tomu stačí takové, které nestojí tolik, vycházejí z přírody a jsou k dispozici ve skoro každé domácnosti.
Nerez a keramika
Nerezové dřezy jsou velmi citlivé na vodní kámen. Proto na jejich povrchu zůstávají bílé tvrdnoucí plochy. Aby nadále zářily, vyhněte se prostředkům, které mají abrazivní účinek a nepoužívejte ani chlór. Na tento materiál je nejvhodnější bílý ocet. Pravidelnou údržbu vám zajistí také vytření dřezu po každém jeho využití. Oproti tomu je keramika velmi pevná a rezistentní vůči chemikáliím, nárazům i teplotě. Nepotřebuje speciální údržbu. Jediným rizikem zde mohou být usazeniny, i proti nim je ale možné pracovat s bílým octem, který je dokáže po dvacetiminutovém působení rozpustit.
Granit a fragranit
Tyto materiály jsou v současné době velmi oblíbené. Jsou ale citlivé na korosivní produkty. Nejvhodnějším čističem je jedlá soda. Do čisticího prostředku přisypte její jednu lžičku a vyčistěte povrch. Pokud skvrny nemizí, nechte směs působit alespoň čtvrt hodiny a poté pomocí hrubé strany houbičky nebo kartáčkem dokonale vyčistěte. Skvělým prostředkem, který pomůže vašemu dřezu udržet barvu je také černé mýdlo na úklid.
Jak na odpad?
Jedním z největších oříšků na čištění je především odpad. Jeho nepřístupnost veškerou snahu navíc velmi komplikuje. Abyste se k němu snadno dostali, budete k ruce potřebovat pětikorunovou minci. Tento hit internetu totiž zajistí, že, během pár vteřin, velmi snadno odšroubujete výlevku a dostanete se k místu, které skrývá nevábně páchnoucí usazeniny. Po rozebrání kanálku ho vyčistěte pomocí octa a klasického prostředku na nádobí a znovu přišroubujte.
Pravidelné čištění výlevky
Pro týdenní údržbu nezapomínejte vždy uvařit minimálně litr až dva vroucí vody, kterou nalijete přímo do výlevky. Svou snahu můžete podpořit také přidáním jaru, který ji odmastí a provoní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Maison travaux