Bez houbičky na nádobí se asi většina domácností neobejde. Dají se využít nejen v kuchyni, ale třeba i na mytí koupelny, prádelny, toalety nebo třeba i venkovních prostor. Je to tedy užitečný pomocník, někdy ale může také uškodit.
Houbička nasává vodu jako houba
Po houbách dostala houbička své jméno – protože nasává a udržuje vodu stejně jako ony. Je to její velká výhoda, ale zároveň i největší problém. Ve vlhkém prostředí se totiž skvěle daří bakteriím a tak už po prvním použití se začnou bakterie ve struktuře houbičky množit a po týdnu už jich tam mohou být miliony.
Pravidelná výměna houbičky na nádobí
Proto je důležité houbičku pravidelně vyměňovat – ideálně po pár dnech nebo po týdnu. I tak je ale dobré se o houbičku starat, aby se v ní bakterie množily co nejméně. Po každém použití ji propláchněte horkou jarovou vodou a dejte na místo, kde brzo uschne.
Jednou za čas ji můžete vyprat v roztoku octa a jedlé sody, který působí antibakteriálně a prodlouží tak výdrž vaší houbičky, a zajistěte si, že bude vydezinfikovaná. Nebo ji dejte na pár minut do mikrovlnky – i zde by měla většina bakterií zhynout.
Co s houbičkou, která už se nedá použít v kuchyni
Když už houbičku nechcete používat v kuchyni, můžete ji využít ještě jinde. Je dobré si ji označit, abyste ji omylem znovu nepoužili na nádobí: třeba tak, že si odstřihnete růžek. Využít ji pak můžete třeba při mytí skvrn na podlaze, při úklidu toalety nebo na venkovní prostory, například parapety.
Samozavlažovací květináč z houbičky
Použitou houbičku můžete vložit na dno květináče a pořádně zalít. Nasaje většinu vody a bude ji držet v sobě. Kořenový systém květiny tak nebude přelitý, ale zároveň si bude moci vzít vodu z houbičky na dně. Tenhle trik se hodí především tehdy, když odjíždíte na delší časový úsek z domu nebo kanceláře a nemá se vám kdo o květiny postarat. Díky houbičce budou mít stále dost vláhy.
Foto: Shutterstock
Chytří lidé tuhle ekoprasárnu raději nepoužívají.
Chytří lidé si sami nemyji nádobí, mají na to otroky a služky.