Větry a říhání v nás často vyvolávají pocity studu, jsou však přirozenou součástí lidského trávení, pokud vás ale netrápí v nadměrné míře. Jestliže je jejich frekvence zvýšená, může jít o vážně nemoci.
Nadměrná plynatost a říhání
Normální je podle odborníků upšouknout si až 20x za den. Nadměrné říhání nebo větry ale naznačují problémy v trávicím traktu, zvláště pokud nemají jen návaznost na jídlo. Dobrý není ani zápach z úst. Trpíte-li navíc na časté průjmy, nutkavé pocity na stolici, bolesti a křeče břicha, kolísá vám hmotnost bez zjevné příčiny nebo se objevilo krvácení z konečníku, návštěvu odborníka vůbec neodkládejte.
Zánět nebo rakovina
Jde o časté příznaky střevních zánětů, ale i rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Může jít i o doprovodný projev nemoci jater, jícnu nebo syndrom dráždivého tračníku. Mezistřevní záněty patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Jde také odůsledky špatného životního stylu, nevhodného stravování a nepříliš kvalitního životního prostředí kolem. Navíc se zvyšuje spotřeba antibiotik, více se stresujeme a stravujeme potravinami s konzervanty a chemikáliemi.
Nesnášenlivost potravin
Původcem potíží může být i druhy potravin, které jíte. K nejvíce dráždivým látkám patří alkohol, sycené nápoje, tučné a hodně kořeněné jídlo, překyselující potraviny, některé konzervanty, přídatné látky a přísady jako je třeba glutaman. Tělu také nemusí dělat dobře potraviny s vysokým obsahem vlákniny, na které si nejdřív tělo musí zvyknout, jako jsou luštěniny, hnědá rýže, květák, cibule, ředkvičky, brokolice, kedlubny a hodně sladké ovoce. Někdy je nutné se jim vyhýbat.
Nedostatek trávicích enzymů a potravinové alergie
Problémem může být i některý chybějící trávicí enzym. Ty mají za úkol zpracovávat sacharidy, tuky a bílkoviny. Pacientům s celiakií zase vadí lepek obsažený v mouce. Pak je nutná celoživotní přísná bezlepková dieta, jinak hrozí anemie nebo neplodnost. Potravinové alergie mohou být i na jiné druhy surovin. Zkusit můžete proti potížím čaj z chmelu, máty, zeměžluče či puškvorce nebo kousek jablka.
Spěch, napětí a stres
Důvodem nadýmání může být i dlouhodobý stres, který zvedá hladinu hormonu kortizolu, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny a dojde k překyselení žaludku. Pak se dostaví nadýmání, ale vznikají i žaludeční vředy. Není také dobré, když při jídle mluvíme, ve stresu rychle hltáme, jídlo nerozkoušeme a pak je špatně stravitelné. Polykáme i více vzduchu, který pak musí ven. Po jídle není vhodné si hned lehnout.
Foto: Shutterstock