V nedávném článku jsme si říkali, co vlastně znamenají kódy na vejcích . A také, jaké informace nám ta řada písmen a číslic fakticky poskytuje. Pojďme si o tom ale popovídat ještě o něco podrobněji. Jak přesně vypadá chov slepic, jejichž vajíčka máte doma? A snesla ta vaše více nebo méně šťastná slepice?
Tak právě tyto informace se ukrývají pod číslicemi 0 – 3, které jsou vytištěny na skořápce jako první.
Šťastná nula i jednička
0 značí vejce, která pocházejí z ekologického chovu a bývají také nejdražší. Snesly je slepice, které se pohybují volně na pastvě a jsou krmeny biologicky kvalitní potravou. To znamená, že jejich strava obsahuje pouze přírodní složky a žádné pesticidy nebo umělé přísady. Tabu jsou také jakákoli antibiotika.
Takový chov je samozřejmě mnohem finančně náročnější a proto jsou dražší i vejce od těchto šťastných slepiček. Cenu by vám ale měla vynahradit jejich vysoká kvalita a vynikající chuť. Na trhu najdete těchto vajíček nejmenší množství, protože je získáte opravdu jen od malochovatele.
1 označuje vejce slepic, které také žijí ve volném výběhu. Mají tedy dostatek pohybu, slunce i vzduchu. Na rozdíl od těch z ekofarem už ale jejich krmivo není tak kontrolované a může obsahovat i umělé přísady. I tato vajíčka patří mezi ta dražší.
Číslice 2 je na skořápkách vajec, jejichž nosnice žijí v halách. Mají tak mnohem více prostoru k životu, než jejich příbuzné z klecí, ale už nežijí ve svém přirozeném prostředí. Mohou ale popolétat a přemisťovat se, pod nohama mají podestýlku. Krmeny jsou komerčním krmivem, které obsahuje geneticky modifikované potraviny. Jejich vejce jsou levnější, než ta předchozí.
Obávané klecové chovy
Vejce od slepic chovaných v klecích nesou číslici 3 a jedná se zhruba o polovinu všech nosnic u nás chovaných. O jejich špatných životních podmínkách toho bylo napsáno už hodně. Nemají žádný prostor k pohybu, celý život stojí na mřížích. I ony jsou krmeny geneticky modifikovaným krmivem. Zhruba po roce končí na jatkách.
Vejce těchto slepic jsou na trhu logicky nejlevnější, ale také díky mnoha peticím od veřejnosti i ochránců zvířat má být tento způsob chovu od roku 2027 v Česku zakázán.
Na skořápkách a obalech vajec tedy najdete všechny informace, které by vás mohly zajímat. A pokud by se vám nezdála kvalita zakoupených vajec dostatečná, můžete si na uvedenou farmu nebo dovozce klidně stěžovat. Už víte kam.
Foto: Shutterstock