Úspory se Čechům rychle tenčí. Může za to inflace

Stále více lidí řeší opravdu zapeklitý problém. Jak v této době uchránit úspory? Ty jsou často velmi složitě vydobyté a představují mnohdy výsledek celoživotní práce, respektive toho, co jsme si dokázali z platu odepřít a ušetřit na horší časy, na nějaký větší výdaj nebo třeba pro děti.

Peníze ztrácejí sílu

Češi ale teď sledují, jak jim jejich úspory doslova mizí před očima. Tedy za předpokladu, že mají základní finanční gramotnost a vědí, jak funguje inflace, která nás v současné době sužuje. Na první pohled totiž peníze z bankovního účtu nemizí, ale v řadě případů dokonce přibývají. To je tím, že pokud máte peníze na spořicím účtu, banka vám vyplácí nějaký ten úrok.

A ten je v současnosti zdánlivě vysoký, obzvlášť oproti tomu, na co jsme byli zvyklí. V bance vám dnes dají třeba 5 %, což zní docela zajímavě. Ale jen do chvíle, kdy zjistíte, že reálně vám i tak utíká mnohem více peněz.

Inflace v listopadu přesáhla 16 % a nebýt úsporného tarifu, byla by už téměř 20%. To znamená, že pokud byste měli v bance milion korun bezúročně, za jediný rok přijdete o pětinu kupní síly této částky. Sice budete mít stále milion, ale koupíte si za něj zboží a služby v hodnotě 800 tisíc korun před rokem. Pokud budete mít peníze na spořicím účtu, bude rozdíl jen patnáctiprocentní, a tak přijdete “jen” o 150 tisíc korun z milionu. Jenže i to je spousta peněz.

Experti dlouhou dobu tvrdili, že inflace je pouze přechodná a že rychle pomine. Tato slova už ale vzala za své a dnes je jasné, že jde o mnohem hlubší problém, se kterým budeme muset bojovat i v příštím roce a možná i v těch dalších.

Foto: Shutterstock

Rozhodnutí proti střadatelům

Ve skutečnosti na to máme docela slušné nástroje. Jenže je trestuhodně nepoužíváme. Respektive Česká národní banka je nepoužívá. Ačkoliv inflace stále stoupá, ČNB už půl roku nezvýšila úrokové sazby a tvrdí, že jsou dostatečně vysoko.

Hlavní úroková sazba je však na pouhých 7 %. Při faktické 20% inflaci to znamená, že reálnou úrokovou sazbu máme na minus 13 %. Toto rozhodnutí bohužel znamená, že ČNB se de facto rozhodla obětovat úspory Čechů na úkor ekonomickému výkonu. Vyšší sazby by totiž ekonomiku zbrzdily.

Jde také o zvýhodnění dlužníků nad střadateli. V ideálním případě by totiž dnes úroková sazba měla být kolem těch 20 %. To by znamenalo, že podobné procento dostanete na spořicím účtu, ale také že ho budete platit na hypotéce či úvěru.

Je naprosto evidentní, kdo z dnešního stavu těží. Jsou to především velcí dlužníci. Například firmy, které dokáží navyšovat koncové ceny o inflaci, ale financují se velmi levně. Výhodu má také stát coby největší dlužník. To vše se ale děje na úkor těch, kdo si spoří.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments