O cukru si dnes málokdo myslí něco dobrého. Naopak, jde o trpěnou součást našich životů, které si bez ní ale jen obtížně dokážeme představit. Je to dáno hlavně tím, že na cukru vzniká poměrně silná závislost. Už na tom je poznat, jak moc ovlivňuje naše mozková centra. Není divu, že se už v některých státech připravuje regulace cukru.
Mozek cukr aktivně vyhledává
Bylo by zřejmě přehnané srovnávat cukr s jinými návykovými látkami, jejichž škodlivost je výrazně vyšší, ale v některých aspektech takovou paralelu udělat lze, jak vyplývá z nejnovějších výzkumů. Vědci totiž zjistili, že mozek řídí pocity hladu více, než se dosud tušilo. Podle expertů z Technické univerzity v Mnichově dochází k procesu, který by se dal popsat jako “aktivní nasávání cukru z krve ze strany mozku”. Dosud se přitom mělo za to, že se cukr do mozku dostává pasivně. Teď však bylo potvrzeno, že mozek si cukr v těle aktivně hledá. Toto zjištění může podle vědců pomoci při léčbě nemocí, jako je cukrovka či obezita.
Mozkové buňky mají nejvyšší spotřebu cukru ze všech orgánů. Kontrolují také metabolismus a pocity hladu více, než se předpokládalo. Dosud se vědci domnívali, že pohyb cukru do mozku byl čistě pasivním procesem. Nové výsledky ale naznačují, že jsou to právě buňky v mozku, které jsou klíčové v řízení metabolismu.
Pomoc při léčbě obezity
“Naše výsledky poprvé ukazují, že zásadní metabolické a behaviorální procesy nejsou regulovány pouze prostřednictvím nervových buněk a že jiné typy buněk v mozku, jako je například astrocyt, hrají klíčovou roli. Tento fakt by mohl pomoci vysvětlit, proč bylo dosud obtížné najít účinné a bezpečné léky na cukrovku a obezitu,” uvedl profesor Matthias Tschöp, který výzkum vedl.
Ukázalo se, že hormony jako inzulín a leptin mají jasný účinek na mozkové buňky. Regulují příjem cukru do mozku a fungují tak jako jakési převodové páky.
Lepší pochopení toho, jak vlastně cukr v těle funguje, je nadějí pro pacienty trpícími různými poruchami stravování, zejména potom ty, které trápí civilizační nemoci obezita a cukrovka.
Tyto nemoci přitom trápí lidstvo stále více. Podle Světové zdravotnické organizace se za posledních 35 let po celém světě čtyřnásobně zvedl počet lidí s diabetem. Vlna obezity je pak ještě o něco rychlejší.
Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceDaily