Svíčková na smetaně je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších jídel české kuchyně. Přesto mnoho kuchařů stále přehlíží jednu klíčovou ingredienci, která je podle známého šéfkuchaře Pohlreicha nezbytná pro dosažení autentické chuti tohoto tradičního pokrmu.
Hlavní ingredience: Hořčice
Pohlreich ve svých receptech často hledá způsoby, jak tradiční jídla oživit a dodat jim nový rozměr. V případě svíčkové na smetaně se rozhodl přidat hořčici. Tento krok může překvapit, ale právě hořčice dodává omáčce výraznější chuť a zvýrazňuje její charakteristický šmrnc.
Význam správného koření
Kromě hořčice, kterou Pohlreich zdůrazňuje jako klíčovou, je pro svíčkovou důležitý výběr a použití správného koření. Nové koření, bobkový list a celý pepř jsou tradičními složkami, které přispívají k její jedinečné chuti. Dále je důležitá technika přípravy – od pečlivého prošpikování masa po postupné dušení zeleniny, které zajistí bohatost a hloubku chuti omáčky.
Role kvalitních surovin
Pohlreich klade důraz také na kvalitu surovin. Používá nejkvalitnější hovězí maso, což je základním kamenem úspěchu jeho receptu. Stejně tak výběr čerstvé a kvalitní kořenové zeleniny má zásadní vliv na celkovou chuť a kvalitu jídla.
Příprava podle Pohlreicha
Kromě hořčice je důležité použít kvalitní suroviny. Svíčková omáčka začíná osmahnutím masa a kořenové zeleniny v másle. Po přidání koření a hořčice Pohlreich peče maso v troubě, čímž zajistí jeho šťavnatost. Poté se zelenina rozmixuje a omáčka se dochutí smetanou, mlékem, solí a citronovou šťávou.
Moderní interpretace klasického receptu
Pohlreichova svíčková na smetaně představuje moderní interpretaci klasického českého receptu. Jeho přístup ukazuje, jak lze pomocí malých změn v receptuře dosáhnout nových dimenzí chuti a zároveň si udržet respekt k tradiční české kuchyni.
Foto: Shutterstock
Dnešní mor: místo svíčkové udělat zeleninové pyré. Hořčice se tam dává, co pamatuji, ale omáčka se vždy pasírovala. Pak zůstala omáčkou, nestala se zeleninovou kaší. Také je zajímavé přidat trochu tymiánu a jalovce….
Jedině pasíruji!!! Tymián a jalovec též.
Vždyť hořčice tam patří. Dělám to celý život. Bez hořčice to není ta správná chuť. A maso pěkně prošpikovat. Dávám i špetku tymiánu a vždy peču v troubě.
A to dělá svíčkovou nebo ptáčky?
Hořčici už přidavalamoje máma v šedesátých létech,nic nového.
Je mi 70, již od své babičky, maminky, přidávám do svíčkové hořčicí! Takže jste objevili Ameriku! Kvalitní maso, zeleninu – někdo by to dělal nebo kupoval “nekvalitní”? Maso bylo “přední, zadní”, prostě na co byly peníze. A už s tím Polhreitem dejte pokoj! Ten neumí normální “rajskou a další”. Pracuje s lososem, nejdražším masem, kořením, apod.
Přesně tak. Možná je to trochu regionální záležitost. Je mi 87 a do svíčkové ji přidávaly maminka i babička. Není jí tam samozřejmě cítit Ale dělá tu výbornou pikantnost svíčkové. Tak jako existuje spousta variací na zelí tak existuje spousta variací na svíčkovou. Vždycky je to “bašta”😁
Neobjevili Ameriku, jen nás přiměli kliknout. To je nejen na tomhle obskurním webísku celkem běžná podpásovka, bohužel.
Milí zlatí pan šéfkuchař objevil Ameriku! V normách teplé kuchyně horčice je uvedena
Já tam dávám v takovém sítku nebo se dá použít i fáček špetka tymiánu, hořčici tam může dát jenom šeg, co když to rozpálí na grilu, tak máado buď spálený nebo syrový, jak jsme viděli všichni v televizi. Ani to nemohli natočit znovu blbouni.
Svíčkovou jedině s hořčicí a smetanou. Tu dělala moje maminka před xxxx lety. Je vynikající, ale rozhodně to není novinka
Nic nové pod sluncem. Do svíčkové dávala hořtici už moje babička 😋
Nedávala tam spíš hořčici?
Dle starých kuchařek do svíčkové hořčice nepatří, ale přidává se bílé víno. Když nemám tak i červené. Pak je omáčka trošku tmavší. A mléko? To už vůbec né, fuj.
Přesně tak, divím se, že je to od Pohlreicha. Já přidávám hodně tmavý karamel, ten tam patří určitě😉
Ano karamel, ale hořčici?