Svíčková patří mezi klenoty české kuchyně. Kdo ji umí, je za boha. Většinou se nám nedaří trefit chuť a nejsme se svým výtvorem příliš spokojeni. To se ale dá snadno změnit. Šéf se pochlubil skvělým tipem.
Svíčková při svíčkách?
Už samotný název tohoto pokrmu je záhadou. Proč se tak vlastně jmenuje? Existuje mnoho teorií o původu tohoto jména. Jedny prameny ukazují na samotné maso, které je pro svou tenkou strukturu podobné svíčce.
Jiní milovníci vaření a kulinářské historie odkazují na tradiční večeři při svíčkách. Tato významná událost se děla jednou v roce a pořádali ji řezničtí mistři pro své učně. Co bylo na talíři asi netřeba zmiňovat – samozřejmě tento oblíbený pokrm.
Bez kořenové zeleniny?
Podoba svíčkové, jak ji známe dnes, odráží požadavky mlsných jazyků v průběhu času. V kuchařce od Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1826 není ani čárka o použití kořenové zeleniny. V té době se prostě do receptu nepoužívala. Dnes si naopak omáčku bez tohoto základu umíme jen těžko představit.
Co se naopak nemění je smetana, bobkový list, černý pepř a nové koření.
Šéf tohle jídlo zrovna nevychvaluje
Obávaný šéfkuchař, který se nebojí říct otevřeně svůj názor, není velkým milovníkem tradičního českého pokrmu bohatého na chutě i vůně. O svíčkové prohlásil, že by se měla stáhnout z nabídek našich restaurací, protože se jedná o zastaralé jídlo. Později ale sám přiznal, že si ji občas sám dá, a také to, že nechybí ani na menu v jeho vlastní restauraci. Jeho vztah ke svíčkové ale rozhodně nezůstává příliš pozitivní.
Šéf přidává surovinu, kterou většina nezařazuje
Svérázný šéfkuchař, který přivedl k obrazovkám statisíce diváků, do svíčkové přidává jednu speciální ingredienci. Jedná se o hořčici. Dodá vcelku mdlému jídlu pořádný náboj. Do celého receptu dává jednu lžíci hořčice.
Až si příště budete chtít s chutí dát svíčkovou, nachystejte si 800 g pravé hovězí svíčkové, 50 g špeku, 1 mrkev, 1 petržel, 1 celer, 1 cibuli, máslo, 10 kuliček celého pepře, 4 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, sůl, mletý pepř, citrónovou šťávu, 200 ml smetany ke šlehání, mléko, trochu hladké mouky, cukr a hořčici.
Foto: Shutterstock
Dávám hodně zeleniny, ke koření ještě jalovec a trochu sušených hub pro barvu a jistě i pro dochucení. (Hnědé houby).
Ano šéf má pravdu hořčici dávám do svíčkové taky a tu chuť to dokonale doladí.
Dobrý den. Před mnoha lety jsem se učil svíčkovou,nemohl jsem ji dochutit,chyběla mi i odvaha,až přišla jediněčná rada od syna kuchařky,”dáváš hořčicu”?A bylo to. Tak logycké,stejná barva a vše co se do máčky dává,sůl ocet cukr,a já to ještě vylepšil s obavama,ale vyzkoušená další rada,přidej meruňkový rozmixovaný kompot.A vyšlo to.Hořčice 1 kávovou lžičku a kompostu 2-4pol. lžíce jak kdo má rád máčku ostrou do 2 litrů máčky,a před zahuštěním ještě 1 pol. lžíci šťávu z brusinek či rybízu. Při dalším vaření jsem se změnou k lepším propojených chutí a vyhnout se něco zkazit přivedl k varu zeleninu i s kořením… Číst vice »
Tento článek je úžasný doklad o tom, jak lze snadno napsat něco o ničem…
Sláva autorovi 😛
No fuj!
Roky tam už dávam horčicu aj trošku bieleho vína pred koncom,je famózna potom,fakt vyskúšajte
Hořčice děs, z koření ještě dávám jalovec a tymián, zeleniny hodně .
Hořčice snad jen na špičku nože.
Pohlreich je prostě čuník. Do svíčkové hořčici 😤 Říkám pořád ,že je to jen mediální čuně a vařit umí prd
Kde jsou ty časy, kdy svíčková měla nejen chuť, ale i strukturu, obsahovala zeleninu presovanou hříbkem přes hrubší síto. Nyní se preferuje svíčková na bázi plnotučné hořčice. 😥
Když neumíte vařit, tak nejen svíčková je mdlé jídlo 😀