Brambory se hodí jako příloha téměř ke všemu. I proto jsou v české kuchyni tak oblíbené. Jako univerzální přílohu je můžeme dát k dušené zelenině nebo masu, jako součást pokrmu je můžeme zapéct, nebo s dipem použít pečené jako samostatný pokrm.
Jak dělíme brambory?
Brambory dělíme na tři základní typy. Varný typ A, který se hodí pro vaření brambor ve slupce a přípravě salátů, varný typ B, který využijeme v kuchyni nejvíce a varný typ C, který je skvělý třeba na přípravu bramborové kaše.
Zbavte se škrobu
Nejdůležitější je správné namáčení. Ihned, jakmile brambory oloupete, je namočte do studené vody. Důvodů to má víc. Zaprvé si tak zachovají svou přirozeně žlutou barvu, a zadruhé se zbaví přebytečného škrobu. Pozor, na to, abyste se ho zbavili, nestačí namáčet jen pár minut předtím, než zapnete sporák. Brambory by měly zůstat ve vodě několik hodin, nejlépe do druhého dne. Můžete je nechat při mimo lednici při pokojové teplotě. Zbavíte se pro kalorického škrobu, a navíc pak budou brambory mnohem rychleji uvařené.
Jak zajistit žlutou barvu brambor?
Občas se stane, že brambory ztmavnou. Můžete tomu ale snadno předejít. Kromě toho, že by měly být všechny ponořené ve vodě, můžete vyzkoušet ještě další trik. Do vody k bramborám přidejte lžíci mléka nebo citrónové šťávy. Nechte je v této vodě 10 minut, pak je slijte a uvařte tak, jak jste zvyklí. Přesto, že chuťově se nezmění, zvláštní barva na chuti k jídlu nepřidá.
Brambory a vitamín C
Brambory obsahují velké množství vitamínu C, ale většina se ho zachová jen v případě, že je vaříme ve slupce. O něco méně ho bude, když je oloupeme a rychle uvaříme, a nejméně vitamínu C si brambora zachovají, když je oloupeme i nakrájíme. Pak ho zbyde jen okolo 20 %. Záleží na způsobu přípravy, a ten se odvíjí od toho, na jaké jídlo se chystáte. Základem je pestrá strava, někdy si můžete uvařit brambory ve slupce, a jindy třeba bramborovou kaši s masem.
Foto: Shutterstock