Svíčková je jídlem, které si dáte prakticky pouze v České republice. Je to zkrátka náš národní pokrm, za kterým sem jezdí i turisté, jakkoliv potom mohou být překvapeni z toho, co že to vlastně dostanou nakonec na talíř. Ovšem svíčková se stále neomrzela ani v domácnostech a často se tam připravuje.
Už se to naučte
Je přitom s podivem, jak mizerně ji někteří lidé vaří. Ostatně, sami sebe se zeptejte, jak často jste museli u někoho na návštěvě sníst opravdu nedobrou svíčkovou. Možná vám na to nebudou stačit ani prsty obou rukou. Podobně to vidí i Zdeněk Pohlreich, který sice nakonec vzal svíčkovou na milost, ovšem trvá na tom, aby se připravovala správně a chutně.
Pro něj je to o několika klíčových věcech, z nichž jednu tvoří ingredience, na kterou Češi pravidelně zapomínají. Přitom dodává jídlu pořádný šmrnc a může ho velmi příjemně ozvláštnit. Jde o hořčici, která propůjčí svíčkové výraznější a zároveň jemnější chuť. Jen sami řekněte, kolikrát jste ji do svíčkové přidali. Ani jednou, že?
Tím to ale nekončí. Pohlreich radí nepodceňovat ani volbu a skladbu použitého koření. V každém případě tam patří celý pepř, nové koření a bobkový list. Jen tak dosáhnete jedinečné chuti a nebudete mít jen nějakou kejdu s knedlíkem.
Jen dobré suroviny
Svíčková ale v žádném případě není jednoduchým jídlem. Pokazit se toho dá opravdu hodně a technika přípravy pokrmu je klíčová. Velmi důležité je například správné prošpikování masa, ale také podušení zeleniny. To dá jídlu opět další rozměry, bez kterých se neobejde.
Šéfkuchař dále radí volit jen prvotřídní suroviny. Na výsledku je totiž hodně znát, když použijete levné žvýkavé maso, případně ne úplně dobrou zeleninu. Takže sáhněte po dobrém kousku hovězího a kvalitní kořenové zelenině.
Když splníte tyto základy, nemusíte se bát se svíčkovou ani experimentovat. Nikdo neříká, že ji musíte připravovat tak, jak to dělala vaše prababička. Naopak, toto jídlo poskytuje velký prostor k vylepšování.
Foto: Shutterstock