Hnědá, béžová, bílá, mírně našedlá. Vejce mohou mít různou barvu. Jsou mezi nimi rozdíly? A jak vybrat vejce podle barvy? Všimněte si, že se vejce odlišných barev prodávají za různou cenu. Poodhalíme tajemství, proč tomu tak je.
Vejce hnědá a bílá
Je zřejmé, že barva vajec je určená druhem slepice. Co ale do výživové hodnoty, neměl by být mezi vejci bílými a vejci hnědými žádný rozdíl. Je to opravdu tak? Mezi lidmi panuje ohledně barvy vajec řada mýtů, dokonce jsou považovány tmavě hnědá vejce za vhodnější. To ale není pravdou.
Co se nutričních hodnot týká, vejce bílá jsou stejně kvalitním zdrojem proteinů a minerálů jako vejce hnědá. Chuťově, strukturou nebo vhodností pro vaření jednotlivých pokrmů, se rovněž neliší. Pokud objevíte rozdíl v chuti mezi bílým a hnědým vejcem, tak pouze proto, že slepice byly krmeny jiným druhem krmiva.
(Ne)vybírejte podle barvy skořápky
Barvu vejce určuje slepičí plemeno, jsou plemena která snáší výhradně bílá vejce a plemena, která snáší výhradně hnědá vejce. V obou vejcích ale naleznete vysoký obsah bílkovin, sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, selen a zinek. Nechybí vitamíny A, D, E a K.
Na tuky a vitamíny je bohatý žloutek, bílek je zdrojem bílkovin a vody. Pokud chcete kvalitní vejce, kontrolujte údaje o výrobci a v jakém chovu je slepice před snůškou. Nejlepší vejce jsou od slepic z volných chovů.
Jedinou výjimkou, kdy se zaměřit na nákup vajec podle skořápky, jsou období, kdy chcete vejce dekorativně zdobit. Proto okolo Velikonoc je nejvyšší poptávka po vejcích bílých. Pak je třeba mít na paměti, že některá bílá vejce mohou mít křehčí skořápku než vejce hnědá. I zde však platí, že záleží na konkrétním plemenu slepice.
Kvalitu vajec ovlivní skladování
Vejce mají minimální trvanlivost 3 týdny, řada lidí ale nedodržuje pravidla správného skladování. Vejce by neměla být skladována na dvířkách v lednici, kde dochází k velkým teplotním výkyvům. Proto přeložku s vejci umisťujte do vnitřních polic.
Foto: Shutterstock