Citrony jsou velmi oblíbeným ovocem, a to nejen kvůli své chuti, ale také blahodárným účinkům, kterými disponují. Někteří lidé si tak s oblibou dopřávají čaj s citronem nebo třeba citronovou vodu po ránu, která pomůže nastartovat jejich metabolismus. Zkoušeli už jste ale citron zamrazit?
Skvělé citrony
Citrony jsou velmi bohaté na vitamin C a B, pektiny, draslík, sodík, vápník, železo, flavonoidy či antioxidanty. A vězte, že v citronové kůře najdeme desetkrát více živin než v citronové šťávě. V případě zmrazení citronu můžeme těžit z celé jeho síly.
Dobrou volbou za tímto účelem jsou bio citrony. Jak se totiž ukázalo, běžně dostupné citrony totiž jen tak nezbavíme škodlivých látek, které získaly postřikem, hnojivy nebo z pesticidů. Ani běžným omytím to není možné. Proto je vhodné volit šetrně pěstované plody.
Když už citrony máme, do hrnce nalijeme vodu, přidáme trochu octa a vložíme citrony. Následně je omyjeme čistým kartáčkem. Potom počkáme 15 minut, a znovu je omyjeme.
Způsoby zamrazení citronu
Citrony vcelku zaberou v mrazícím boxu pochopitelně více místa, ovšem hodí se, když jejich kůru budete strouhat do různých moučníků při pečení nebo při vaření, popřípadě do salátů. Citrony byste měli zmrazit v sáčku, na který si napíšete datum uskladnění.
Do drinků se naopak hodí zamrazit plátky citronu. Ten tak předtím nakrájejte právě na plátky. Pozor ale s uskladněním. Plátky rozprostřete rovnoměrně. Pokud k sobě přimrznou, nelze je oddělit.
Zmrazit lze také citronovou šťávu, kterou z citronů vymačkáte. Samotnou kůru potom můžete nastrouhat či rozdrtit v mixéru a zamrazit samostatně v sáčku.
Citrony vydrží v mrazáku přibližně tři až čtyři měsíce. Připravte se na to, že po rozmrazení budou trochu kašovité. Nebojte se je ale používat, a to i včetně kůry.
Foto: Shutterstock
Mě “naprosto odrovnal” už tento článek a tak se radši ani nebudu pokoušet citrony mrazit 😀
A co tedy má nastat, že nás to má “naprosto odrovnat”?
Mimochodem: postřik, hnojiva a pesticidy? Postřik jsou přece ty pesticidy.