Volské oko neboli sázená vejce patří mezi nejoblíbenější způsoby přípravy vajíček a rozhodně k jedněm z nejčastějších voleb ke snídani. Důvod této obliby je poměrně jednoduchý. Přípravu si velmi rychle osvojí doslova každý a výsledek je chutný. Kdo tak ráno snídá, ale přitom spěchá, má volbu jasnou.
Časté chyby u sázených vajec
Určitá rutina v přípravě volského oka je nicméně na škodu. Většina lidí se přípravu jednou naučí a poté neustále opakuje, aniž by recept vylepšila, případně si osvojila postup, jehož výsledek by byl chuťově zajímavější.
U sázených vajec je navíc velmi důležité načasování. Nezřídka se tak stane, že po pár desítkách minut už máte zcela odlišnou konzistenci, než byste si přáli. Může se vám stát například to, že žloutek bude v tekutém stavu, ale bílek je zcela sražený. Jindy se zase na pánvi přichytí bílek a žloutek se rychle srazí.
Tento problém pochopitelně řeší mnoho lidí na celém světě, a tak vlastně tolik nepřekvapí, že někteří z nich přišli na řešení. To však stále většina lidí nezná. Na konci je ale dokonalý výsledek, kdy dochází ke kvalitnímu usmažení bílku, zatímco žloutek zůstane tekutý, jak by měl být.
Stačí přidat jednu ingredienci
Taková sázená vejce pak chutnají dokonale a jsou velmi jemná. Možná vás překvapí, že to celé si nevyžádá přidat nic jiného než vodu. Nikoliv však místo oleje či jiného tuku, který používáte, to by nedopadlo dobře, nýbrž současně s olejem.
Jak tedy na to? Když už vidíte, že bílek začíná na pánvi tuhnout, přidejte trochu vody. Pak připravujte způsobem, na který jste zvyklí. Díky přidání vody se poněkud utlumí proces smažení, který na chvíli nahradí vaření v páře. Na konci pak budete mít zcela udělaný bílek a příjemně vláčný žloutek.
Vodu nepřidávejte hned na začátku. Zpočátku byste měli vejce osmažit pouze na oleji. Voda přichází na řadu až tehdy, kdy bílek přestává být průhledný. Aby byl efekt působení páry dokonalý, použijte pokličku.
Pamatujte, že velmi dobrým signálem toho, že sázená vejce už jsou hotová, je moment, kdy se vytvoří tenká bílá vrstva na povrchu žloutku.
Foto: Shutterstock
Nehledal bych nad tím nic zvláštního. Usmažil jsem jich stovky, ne-li tisíce 😃 máme je rádi všichni doma.
Co je potřeba:
pánev na sázená vajíčka, dělají různé velikosti, nutno brát v potaz kolik jich běžně chcete najednou dělat.
Máslo, s citem.
Nasázet vejce,tak aby žloutky byly v celku.
A smažit velmi pomalu, stupeň 2 max.
Doba smažení je závislá na množství vajec,
2 jsou do 10 min.
A jsou luxusní 😉👍
Naučil jsem to i 11 syna, který tento postup zná a umí je už taky luxusně.
Problém je, že nestačím kupovat vejce 😆😆😆
No podle mě stačí, jak píše Iris, smažit na nižší teplotu, nebo pokud nejste estét, žloutek trochu propíchat, tím se sníží jeho výška, dostane se do větší plochy a bude to udělané hned. Mě vyhovuje tekutý, ale dětem to dělám takhle, že to propíchám …
Nebylo nad volská oka za našeho dětství a mládí. Vejce měla výbornou chuť, dnešní vejce jsou bez chuti, nejdou pořádně usmažit, někdy jsou rozblemtane, prostě hnus!! Nic se na nich nedá vylepšit, snad jen kořením.
Lít vodu do rozpáleného oleje? No potěš koště – to tedy fakt zkoušet nebudu. Stačí smažit na nižší teplotu, aby se bílek tak rychle nepřipékal.
Rutina by se zrovna vám hodila – podle mně vy vůbec neumíte vařit.
“U sázených vajec je navíc velmi důležité načasování. Nezřídka se tak stane, že po pár desítkách minut už máte zcela odlišnou konzistenci, než byste si přáli.” – Po pár desítkách minut budete mít na pánvi vždy spálený černý páchnoucí “vaječný škraloup”. Leda že by autorka zapomněla umístit pánev na jakýkoliv tepelný zdroj a čekala na změnu konzistence sázených vajec “za studena”…?
Stačí dát pokličku a pára dělá své..
Jindy se zase na pánvi přichytí bílek a žloutek se rychle srazí.
Tento problém pochopitelně řeší mnoho lidí na celém světě. Pochopitelně! Je to v dnešní době obrovský problém. Naštěstí, to již řeší Výzkumný ústav pro výzkum výzkumných ústavů.
Jj.taky je dobré,po pár desítkách minut…to už to vejce bude na prach
Stačí dělat ty vejce na másle a je po problému…