Co se děje s lidským tělem 12 hodin po smrti. Věc, o které raději nikdo nemluví

O okamžiku smrti často uvažujeme jako o momentu, kdy se zastaví srdeční rytmus a dech. Podle studií však smrt není okamžitá. Mozek pracuje ještě asi 10 minut po smrti a nějakým způsobem je si vědom naší smrti.

Čas po okamžiku smrti

Definice smrti mozku zahrnuje absenci reflexů mozkového kmene, neschopnost dýchat bez ventilátoru a neurologické nereagování. V okamžiku smrti se všechny svaly v těle uvolní, což je stav zvaný primární ochablost. Oční víčka ztrácejí napětí, zornice se rozšiřují, čelist se může otevřít a klouby i končetiny těla jsou pružné.

Se ztrátou napětí ve svalech odejde moč a výkaly. Ustane průtok krve a tělo zbledne. Tělo se začne ochlazovat, dokud nedosáhne okolní teploty a nastane smrtelný chlad.

Pár hodin po smrti

Protože srdce již nečerpá krev, gravitace v částech těla nejblíže k zemi z nahromaděné krve vyvolá červenofialové zbarvení připomínající modřinu neboli posmrtnou skvrnu. Asi 3 hodiny po smrti způsobují chemické změny v tělních buňkách tuhnutí svalů. Během příštích hodin ztuhne kromě obličeje i tělo směrem dolů. Maximální svalová ztuhlost v těle nastává asi po 12 hodinách.

Foto: Shutterstock

Tělo za 12 hodin

Pak se svaly začnou uvolňovat v důsledku pokračujících chemických změn v buňkách a vnitřního rozpadu tkáně. Sekundární ochablost probíhá po dobu jednoho až tří dnů a je ovlivněny okolní teplotou. Pokožka se začne zmenšovat a vytvoří iluzi, že vlasy a nehty rostou. Za další 2 dny je sekundární ochablost dokončena a všechny svaly těla jsou opět uvolněné.

Která část těla zemře naposledy

Na konci života se orgány vypínají různou rychlostí. U některých lidí jde mozkový kmen před jiné orgány, což je stav známý jako mozková smrt. Plíce obvykle přestanou pracovat, než se srdce úplně zastaví. Výzkum naznačuje, že některé funkce mozku mohou pokračovat až 10 minut po smrti. Není jasné, zda někdo může slyšet i poté, co mu přestane bít srdce, je ale možné, že člověk během této doby bude stále slyšet a vnímat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Verywellhealth

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jou
Jou
2 let

Zase jsem se nedočetl nic nového, to vše už vím a dokonce jsem to i zažil 😉

Xyyyyy
Xyyyyy
2 let
Reply to  Jou

Když už máte tento zážitek za sebou, jděte dál a užívejte života. Nevracejte se, i když vím jak je to těžké. A co se týká článku? Asi opsáno z učebnic pro první ročník SŠ.

S.o.b.
S.o.b.
2 let
Reply to  Jou

No tak to bylo určeno těm co to neznají, lidé umírají , ale taky se rodí a ti mladí si to snad mohou přečíst taky,nebo NÉ, A KOHO TU TO ZAJÍMÁ ŽE JSI TO PROŽIL. Jo znám takové Jako jsi ty , všechno znají , všude byli a někde i dokonce vícekrát, protože je tam často ostatní posílají.