Povedou se vám vejce pokaždé tak, jak si představujete? Víte, jak dlouho je vařit, aby byla přesně taková, jaká chcete? Existuje několik zásad, které vám pomohou docílit dokonale uvařených vajec. Je důležitý je nejen čas vaření, ale i teplota.
Aby nepopraskala skořápka
Teplota u vajec hraje klíčovou roli. Nedávejte je do vroucí vody hned z lednice, pak hrozí, že prasknou. Vyndejte je o něco dříve a nechte je odstát, aby získala pokojovou teplotu. Existuje ještě jeden trik, aby vajíčka nepraskla. Přidejte do vody, ve které je vaříte, trochu octa. Bílky se srazí a zůstanou uvnitř skořápky.
Dobu vaření odměřujte
Vajíčka nemusíte vkládat do úplně horké vody, a to z toho důvodu, že i když budou mít pokojovou teplotu, hrozí, že prasknou. Stačí vlažná voda. Tu přiveďte k varu a odměřte si správně délku vaření (až od chvíle varu). Vejce naměkko potřebují 3 minuty, nahniličko 6 minut a natvrdo 10 minut. Při přípravě vajec naměkko byste měli znát jejich původ a stáří.
Po uvaření vejce prudce zchlaďte
Jakmile vejce dovaříte, slijte horkou vodu a ihned je zchlaďte. Zastavíte tím var a vejce budou mít požadovanou konzistenci. Když je necháte odpočívat v horké vodě, mohou se „dovařit“ na vypnuté plotně. Navíc vejce, která zchladíte ihned po dovaření, půjdou lépe loupat. S velmi čerstvými vejci budete mít i tak problémy, skořápka drží pevně na bílku a loupání půjde hůř. U vajec natvrdo můžete skořápku poválet na stole, aby šla lépe loupat.
Vejce jsou univerzální
Vejce jsou velmi vděčnou potravinou. Připravíte z nich rychlou večeři nebo snídani, můžete je používat do těsta, polévek nebo do omáčky. Omeleta nebo smaženky jsou skvělou variantou rychlé večeře. K snídani si můžete připravit míchaná vejce nebo vejce do skla. Fantazii se meze nekladou, a pokud máte dobrý zdroj, nemusíte se obávat ani vajec naměkko.
Foto: Shutterstock