Co udělat s gumovými rohlíky, abyste si na nich mohli ještě pochutnat?

Patříte mezi lidi, kteří nekupují pečivo jen na daný den, ale i do zásoby? Například na následující dva dny a tak dále? Ať už je to tak či jinak, rohlíky, bagety a jiné druhy za pár dnů ztrácejí svou lahodnou křupavost a stává se z nich gumová hmota. I v takovém případě je nevyhazujte. Existuje způsob, jak gumové rohlíky proměnit v pečivo, na kterém si ještě můžete pochutnat. 

Nejdříve zjistěte, jak nejlépe pečivo skladovat 

V případě, že pečivo po přinesení z obchodu vytáhnete z tašky a umístíte ho na proutěný koš či kamkoli jinak, již za pár hodin začne schnout a druhý den jej můžete použít leda tak na krutonky do krémové polévky. To stejné platí i o igelitových pytlích. V takovém případě ještě tentýž den ztratí svou dobrou chuť a křupavost. To je ovšem jedna věc, druhá věc je ta, že rohlíky v sobě uchovávají vlhkost, která se v plastovém pytlíku shlukuje, ale ven neunikne. Tudíž pečivo začne plesnivět. Nedávejte ho s pytlíkem ani do ledničky, nepomůžete si. Jak tedy pečivo správně skladovat?

Základem chutného pečiva je správné skladování. / Foto: Shutterstock

Jak pečivo skladovat?

Ideální bude, když pečivo umístíte do dřevěného chlebníku a přikryjete ho pouze plátěnou utěrkou. Nebo ještě lépe, seženete si nějaké plátěné pytlíky. Pokud jste zručný člověk, zkuste jej ušít doma. Pečivo nebude tolik gumové, a navíc nebude oschlé. Jestliže nechcete nebo jednoduše chlebník kupovat nemůžete, odložte pečivo v látkovém pytlíku alespoň do spíže. 

Na druhou stranu lze pečivo uchovávat i v mrazáku. Dávejte tedy pozor na to, aby rohlíky či jiné pečivo nebylo vlažné, dokonce teplé. Zamrazujte jej pouze v čerstvém stavu, nikoli několik dní staré. Jakmile jej budete vytahovat z mrazáku, nechte pečivo volně rozpustit a ihned konzumujte. 

Jak vrátit lahodnou chuť gumovému rohlíku

Tento krok není žádnou novinkou, ale pro ty, kteří jej ještě neznají a dodnes gumové rohlíky vyhazovali, bude tento trik potěšující informací. K tomuto kroku vám stačí starší pečivo a trouba. Rozehřejte troubu na 200 °C a vyložte si plech pečicím papírem. Jakmile bude trouba rozehřátá, vložte do ní pečivo. Po cca pěti minutách zkuste, zda už se na pečivu vytvořila křupavá krusta. Především rohlíky budou jako čerstvě upečené. Další možností je topinkovač. Rozkrojte rohlíky či jiné pečivo tak, aby se do toustovače vlezlo a jednoduše ho opečte, nebo položte na horní mřížku.  

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Tyto “klasické” bílé rohlíky vůbec nekupujeme – kváskový chléb je mnohem chutnější a není gumový ani po týdnu.

Karel
Karel
2 let

web o zdraví a propaguje atrapu na rohlíky, které obsahují E 920, L-cystein který se vyrábí z vlasů a nehtů? To mi stačí.

Jindřiška
Jindřiška
2 let

Gumové rohlíky ještě ujdou aspoň se dají jíst .Horší jsou ty drobivé , spíše nafouknuté lehké těsto ty do večera moc nevydrží a do druhého dne už vůbec .

Martin
Martin
2 let

Já gumový rohlík dávám do teplovzdušné fritézy na 200°C na 3-5 min., rohlíky jsou pak na povrchu křupavé jako čerstvě koupené.

Lukáš
Lukáš
2 let

Nevím jak se to dělá ty gumové rohlíky ale jeti fakt super