Co vám doma žere nejvíce proudu. Nejde o pračku ani lednici, ale je to hrozná chyba Čechů. Účet vás letos položí

Ačkoliv by si to mnozí přáli, ceny elektřiny zdaleka neklesly z rekordních úrovní na ty, na jaké jsme byli celé roky zvyklí. Podle odborníků se navíc éra levné elektřiny zřejmě už nikdy nevrátí. Proto je nejvyšší čas začít s úspornými opatřeními, přičemž mnoho z nich je velmi jednoduchých a mohou vám přinést úsporu ve výši tisíců korun každý rok.

Největší spotřeba

Mnoho lidí se přitom domnívá, že nejproblematičtějšími spotřebiči z hlediska spotřeby jsou ty největší, tedy pračka, lednice nebo sušička. Často se proto uchýlí k nesmyslnému kroku, kdy relativně zánovní spotřebič raději vymění za nový, který slibuje vyšší energetickou efektivitu.

To je však psáno pouze na papíře a v reálu tomu tak být nemusí. Navíc zbytečně koupíte nové zařízení, i když ho nepotřebujete. Pakliže máte tyto spotřebiče se stářím do 10 let, nemusíte vůbec nic řešit, jelikož už nic moc navíc neušetříte. Navíc ani není pravdou, že by šlo o kdovíjak náročná zařízení.

Skutečnost, že nám odeberou hodně elektřiny, je dána spíše tím, že je používáme nejčastěji. Ovšem na svůj provoz jsou relativně úsporná. To naopak nelze říct o řadě těch menších, jako je třeba mixér nebo rychlovarná konvice. Tam je příkon vyšší než 2000 W, což už dokáže elektřinu požírat opravdu hodně rychle. Podobný případ je i s indukční deskou. Zkrátka je to hodně výkonu za krátkou dobu.

Dejte si na to pozor

U těchto spotřebičů ale zase platí to, že je zapínáme na krátkou dobu. Tedy měli bychom. Je velkou chybou například naplnit konvici po okraj jen proto, že z ní uděláte dva šálky čaje. Potom zbytečně ohříváte spoustu vody, což stojí nemalé peníze.

Jasně největší chybou je ale to, že Češi nechávají svá zařízení neustále v pohotovostním režimu. Málokdo má totiž spočteno, kolik ho to stojí elektřiny. A po dobu celého roku to v případě všech spotřebičů v domácnosti není vůbec málo.

Není tedy od věci zařízení vypínat natvrdo. Opravdu jim to neškodí, jak se někdy mylně traduje. U řady z nich to však znamená, že je musíte vytáhnout ze zásuvky, jelikož klasické tlačítko na vypnutí nemají. I to lze vyřešit, a to třeba tím, že si je zapojíte do prodlužovaček, které se dají vypínat a zapínat. Takto lze do jedné prodlužovačky zapojit třeba veškerou audiovizuální techniku v domácnosti, což je televize, reproduktory, Blu-Ray přehrávač, Hi-Fi soustava apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
1 měsíc

Tak schválně,Andulo, pokolikáté už letos píšeš o tom samým? 🤔 Pičo, běž dělat něco užitečnýho.

Chřenovák
Chřenovák
1 měsíc
Reply to  Jaroslav

🤫👍🤫