Mnozí jsou opravdu rádi, že extrémní ceny elektřiny a plynu nevydržely zase tak dlouho, a poté, co se dostaly na nikdy netušený vrchol, kdy už musel zasahovat i stát se svými stropy, nakonec opět poklesly na přijatelnou, byť stále vyšší úroveň.
Šetřit se vyplatí
Zároveň to však v hlavách lidí způsobilo určitý zmatek. Mnozí se totiž domnívají, že elektřina už stojí zase jako někdy v roce 2021. Jenže tak tomu není. Pro drtivou většinu domácností je stále dvoj až trojnásobně dražší. Kdo ovšem jede už podle starých pořádků, možná nakonec zjistí, že se na letošní faktuře prostě nedoplatí.
“Elektřina navíc letos opět zdraží a kdo ví, jak se to bude dále vyvíjet,” říká elektrikář Aleš Stroukal. “Navíc vám může být jedno, kolik stojí. Velké částky můžete správným používáním elektrických přístrojů ušetřit vždycky. Teď to platí dvojnásob.“
Je přitom zajímavé, že lidé většinou netuší, které spotřebiče jim v domácností odebírají nejvíce elektřiny. Obvykle podezírají ty největší a dlouho jedoucí, jako jsou lednice, myčky nádobí, pračky nebo sušičky. Ovšem tak tomu vůbec není.
“Reálně nejvíce spotřebují malé spotřebiče s vysokým příkonem nad 2000 wattů. To jsou hlavně všechny ty rychlovarné konvice, fény nebo mixéry,” objasňuje elektrikář. Na to, jak krátkou dobu obvykle běží, mají skutečně vysoký odběr. Je tedy klíčové používat je co nejúspornějším způsobem. “Obrovskou chybou je třeba plnit rychlovarnou konvici příliš velkým množstvím vody, které pak nespotřebujete. Konvice potom jede dvakrát až třikrát déle a spotřebovává obrovské množství elektřiny,” říká Stroukal.

Peníze doslova tečou do kanálu
Zajímavý je také případ indukčního sporáku, který je dnes velmi oblíbený a nachází se ve většině domácností. Tam může okamžitý příkon dosáhnout až devíti tisíc wattů. Je to však vykompenzováno tím, že funguje velmi rychle a nemusíte ho tedy rozehřívat tak dlouho jako běžnou sklokeramickou desku.
Avšak vůbec tím největším žroutem elektrické energie nejsou aktivní spotřebiče, které používáte. Jsou to všechna ta zařízení, která máte nepřetržitě zapojena v zásuvkách a která jedou v pohotovostním režimu. V dnešních domácnostech jsou jich desítky.
“Ano, to jsou tisíce korun ročně, které vydáváte zbytečně. Stand-by režimy jsou z tohoto pohledu velkým zlem,” vysvětluje elektrikář. Za velký nesmysl potom považuje rozšířený mýtus, že by se spotřebiče neměly vypínat natvrdo, protože jim to škodí. To však vůbec není pravda a vyplatí se je klidně vytáhnout ze zásuvky, pokud nejde pohotovostní režim deaktivovat jinak.
Foto: Shutterstock
Bez bojleru
na teplou vodu se neobejdu!
Nedej bože,aby klekla energetická soustava nebo nevypadly satelity.To by byl fičák.Tiše závidím těm,co tohle k životu nepotřebují.Vlastne i někteří z nás pamatuji dobu,kdy jsme byli daleko praktičtější.Stavaji se z nás dobrovolně otroci techniky.Až jde z toho strach.
… a nebo třeba router. V jedenáct večer ho vypnu a ve tři, kdy se všichni vracíme z práce ho zapneme. O víkendu se zapne v devět ráno. Říkáte si volovina, ale když to spočítáte, tak to dělá cca čtyři tisíce hodin za rok ☝️. To už stojí alespoň za zamyšlení…
To je pravda.V domácnosti to řešíme také.Bohuzel,študáci a mladí tohle neřeší,až si sami vyzkouší život na ostro,snad pochopí..