Chystané léky na nemoc Covid-19, kterou způsobuje nákaza novým koronavirem, jsou aktuálně asi největší nadějí lidstva v boji proti této pandemii, jež kromě lidských životů spolehlivě likviduje také pracně budované světové hospodářství.
Lék na malárii a antibotikum
Nová studie publikovaná v magazínu International Journal of Antimicrobial Agents přinesla více než slibné výsledky testování dvou už existujících léků. Ve své kombinaci se jeví proti Covidu-19 jako velmi efektivní řešení. Jde o hydroxychlorochin, který dosud působil především jako antimalarikum pod obchodním názvem Plaqenuil, a antibiotikum azitromycin, které můžete znát třeba jako Zithromax nebo Azithrocin.
Právě tyto dva léky podle všeho výrazně zkracují délku působení koronaviru v těle pacientů. Je možné tak zabránit těžkým projevům nemoci, případně léčbu výrazně urychlit.
Nová studie je cenná v tom, že vědci testovali 30 pacientů s Covidem-19, které rozdělili do tří skupin. Jednu léčili pouze hydroxychlorochinem, druhou kombinací tohoto léku s azitromycinem a třetí skupina byla testovací, tedy léky nedostávala.
Studie v tomto směru navíc není první. Navázala na zjištění z Číny, kde zmíněná kombinace léčiv u koronavirových pacientů rovněž velmi dobře fungovala.
Po pěti dnech se pacienti uzdraví
Studie přesvědčivě prokázala, že určitý efekt má už samotný hydroxychlorochin a postupně tlumí působení viru v těle. Stále však poměrně pomalu. Pokud je ale doplněn o azitromycin, láme se křivka už ve druhém dni léčby strmě dolů a pacient se rychle uzdravuje. Pátý den byli všichni pacienti s touto léčbou zdraví.
Jediný problém této studie spočívá v tom, že byla provedena na menším počtu pacientů. Pro certifikaci této léčby, mimo jiné tak, aby ji mohly proplácet zdravotní pojišťovny, bude třeba širšího testování. Výsledky jsou však extrémně slibné, obzvlášť když je dáme do kontextu s úspěchy této léčby v Číně a Jižní Korei.
Aktuálně pracují po celém světě vědecké týmy snažící se najít účinný lék proti koronaviru. Nejslibněji se jeví využívání léků, které dříve pomohly v boji proti ebole, SARS, HIV a dalším globálním epidemiím.
Většina států umožňuje podávání těch nejslibnějších léčiv pacientům s těžkými příznaky nemoci. Zároveň se má za to, že postup schvalování léčiv bude maximálně urychlen.
Foto: Freepik