V Itálii se pěstují cukety ve velkém. Přesto, že tam mají vhodnější podmínky k jejich pěstování, tak se od nich můžeme hodně naučit a inspirovat se na vlastní zahrádce.
Výsev i výsadba až po zmrzlých
Toto pravidlo neplatí pouze pro cukety, ale i pro většinu zeleniny, kterou u nás pěstujeme. Teploty pod 15 °C jsou pro pěstování cuket absolutně nevhodné. Rostlinu byste měli vysadit na místo, kde bude mít 6–10 hodin přímého slunečního světla denně. Při vysazování rostlinám dopřejte dostatek prostoru a chraňte je proti větru.
Jak je správně vysazovat
Můžete vysévat semínka, v tom případě dejte vždy dvě až tři k sobě, nebo rovnou vysazovat předpěstované sazeničky. Měli by být od sebe vzdálené zhruba 80 cm. Při zalévání cuket se vyhýbejte listům, zalévejte pouze zem. Nic nezkazíte, pokud jim budete dávat organické hnojivo s vyšším obsahem dusíku.
Cukety můžete mít už za měsíc
Cukety mají samčí a samičí květy. Můžete jim pomoct s opylováním a uspíšit úrodu. Stačí utrhnout samčí květ a třít ho o samičí. I u nás seženete rané odrůdy, které se sklízí brzy. Jakmile začnou dozrávat, je čas sklizně – sklízí se menší plody, které ještě nejsou zcela dozrálé, mají příjemnější chuť a jemnou, máslovou dužninu. Menší cuketu navíc nemusíte ani loupat a lze ji konzumovat včetně semen i slupky.
Zalévání
U cuket je vhodné neustále udržovat vlhkou půdu. Stačí je zalévat hojně, jednou týdně. V létě, kdy půda rychle vysychá, zalévejte až třikrát týdně. Pokud přidáte mulč, půda se udrží lépe hydratovaná.
Cuketa je univerzální zelenina
Cuketa je ideální v tom, že se dá přidat téměř do každého jídla. Můžeme ji přidat do leča, do bramboráků, je chutná i v kombinaci s těstovinami. Vynikne i ve francouzských bramborách, nebo si z ní můžete uvařit chutnou krémovou polévku. Skvěle chutná i na grilu s grilovacím kořením na zeleninu.
Foto: Shutterstock