Zatímco lidé dnes majoritně řeší zdražující se potraviny, služby a energie, na pozadí se zvedají ceny i dalších věcí, které jsou pro rodinné rozpočty dost možná ještě klíčovější, ale dosud se jim nevěnovala taková pozornost.
Dobré časy jsou pryč
Je ale nutné se zaměřit na to, jak moc v posledních měsících zdražují hypoteční úvěry. Jedna věc je skutečnost, že nové hypotéky se zejména pro mladé rodiny stávají prakticky nedostupnými. Jednoduše nemají takové příjmy, aby jim to vyšlo, obzvlášť vzhledem k přísným pravidlům, která stanovila centrální banka.
Jenže co rodiny, které už hypotéku mají? Ty se mohou velmi rychle dostat do pasti, o které zatím ani netuší. V minulých letech totiž Česká republika zažívala takzvaný hypoteční boom. Vlastní bydlení chtěl doslova každý. A také ho dostal, byť financovaný na vysoký úvěr. Nebyl to ale velký problém, protože byly úroky nízké. V řadě případů dokonce hluboko pod dvěma procenty.
To už je dnes ale z říše snů. Jak centrální banka bojuje proti celkovému zdražování, tak musí zvedat právě úroky, na kterých jsou přímo závislé i ty hypoteční. Zatímco ještě před rokem jste mohli mít hypotéku s dvouprocentním úrokem, dnes už se jen těžko dostanete pod šest procent. To je trojnásobný úrok.
Těžké rozhodování
Pokud byste si dnes vzali hypotéku na pět milionů korun, což je zejména v Praze spíše méně než více, platili byste měsíčně 35 tisíc po dobu dvaceti let nebo 30 tisíc po dobu třiceti let. Taková částka už je obrovskou zátěží pro většinu rozpočtů domácností.
Stále více lidí se bude dostávat do situace, kdy jim končí fixace s nízkým úrokem a oni budou muset tyto částky začít splácet, ačkoliv s tím třeba před pěti lety vůbec nepočítali. Ocitnou se pak před těžkým rozhodováním. Půjdou skutečně na krev a pokusí se nemovitost pro sebe zachránit za každou cenu? Nebo raději prodají, dokud jsou ceny ještě vysoké, a smíří se s tím, že budou žít v nájmu?
Foto: Shutterstock
A co až nájem za garzonku bude 30k?? To se rodina s dětmi má smířit s tím že budou na ulici… Hnus tendle stát kdo může ať utíká…
To víte nejsme Ukrajinci
Jsem ve věku, kdy už vím, že mít vlastní bydlení mít nebudu, protože nemám naspořené peníze na nemovitost a hypotéka už je pro mě nedosažitelná.Dítě naštěstí mám, to byla vždy moje priorita, bohužel člověk nemůže mít vždy všechno.
Brali jsme si s manželkou novomanželskou půjčku v roce 88. Doplatili jsme ji v roce 98. Nebyla potřeba žádná fiksace úroku, který byl 1% nebo 1,5% teď přesně nevím. Jedno však vím přesně, spláceli jsme po čtyřech stovkách a díky inflaci jsme ty čtyři stovky zvládli….. a propo v občanské nauce jsme se učili o vykořisťování člověka člověkem. Jako kluk jsem se těmhle heslům smál, ale po převratu v roce 89 jich bohužel hodně platí!
Odstěhoval bych se do Ruska
Jo, vykořisťování je stále stejné akorát teď se všechna média tváří, za se na nás žene nějaká apokalypsa v podobě vysokých úvěrů, Covidu, nemocí, počítačových virů atd… lidi nenechte se vystrašit. My jsme si brali úvěr v r. 2001 tenkrát na 8 % bylo to náročné, celý život mám 2 práce, děti jsem měla až po 35 roce, jsem zvyklá makat a smiřte se všichni s tím, že lepší to nikdy nebude. Velkou výhodu mají Ti, kterým něco dali třeba rodiče a měli lepší výchozí pozici. Inflace byla je a bude, pokud někdo nevymyslí jiný systém než kapitalismus. Zatím nikdo… Číst vice »