Pravděpodobně jste zaznamenali, že se ve větších městech začala objevovat centra, která slibují určitou finanční kompenzaci v případě, kdy darujete plazmu. Na první pohled se jedná o velmi snadnou cestu k drobnému vedlejšímu příjmu, na straně druhé to s sebou přináší velká zdravotní rizika!
Jednoduchý přivýdělek láká
Pracovní trh se hemží množstvím nabídek na nejrůznější přivýdělky. Možné jsou i částečné úvazky, krátkodobé brigády a práce z domu. Přesto se najdou tací, kteří riskují své zdraví tím, že pravidelně a často darují plazmu. Za darováním plazmy vidí jen dvacet minut strávených ve zdravotním zařízení v pohodlí na lůžku při čtení časopisu a okamžité získání odměny. Nemají povědomí o vedlejších rizicích, která jsou s darováním spojená.
Co je to plazma
Plazma je tvořena vodou a organickými látkami, získává se z krve. Obsahuje plazmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny, glukózu a anorganické soli.
Rizika darování plazmy
Pokles plazmatických bílkovin způsobuje nadbytečný odvod tekutin z krve do tkání. Důsledkem jsou otoky. Dalším problémem je oslabení imunity a anémie. Při odběrech klesá v těle hladina obranných látek a jedinec je mnohem náchylnější k infekčním nemocem. Dárci mohou pociťovat slabost, ospalost i bolest hlavy. Často dochází i ke ztrátám svalové hmoty.
Problémem je i samotný odběr. Jelikož probíhá velmi tlustou jehlou, pravidelný odběr může vést až k poškození žil.
Kolik odběrů je bezpečných
Odběrová centra uvádějí, že darování plazmy je možné dvakrát do měsíce a po pěti odběrech je nutná nejméně měsíční přestávka. Toto doporučení však mnohá střediska obcházejí a nebývá výjimkou, že někteří jedinci docházejí do centra i každý týden.
Vezměte v úvahu frekvenci, s jakou můžete darovat krev v transfúzních centrech. Je to jednou za čtvrt roku! Proč by to s odběrem plazmy mělo být šestkrát nebo dokonce dvanáctkrát častěji?