Chuti a vůni poctivého domácího vývaru se nic nevyrovná. Výbornou chuť vývaru se mnozí snaží podtrhnout a přidávají tekutá polévková koření. Poradíme vám lepší přísadu, která chuť vývaru vyladí k dokonalosti.
Sůl, pepř a maggi
Výsadou jídelen i řady restauračních zařízení je, že nejrůznější dochucovadla a zvýrazňovače chuti mají umístěny ve středu stolu. Tento zvyk se přenesl i do některých domácností. Touha dochutit pokrm vedla u mnohým k tomu, že ještě než polévku ochutnají, dlouze ji solí, pepří a hustě polévají tekutým polévkovým kořením. Namísto maggi můžete použít lepší a částečně i zdravější alternativu.
Oblíbená sójová omáčka
Bez chuti sójové omáčky si neumíme představit pokrmy asijské kuchyně. S oblibou ji používáme i do marinád nebo pomazánek. Možná vás však nenapadlo dochutit sójovou omáčkou právě polévku. Napříště umístěte doprostřed stolu namísto tradičního maggi sójovou omáčku. Uvidíte, že si strávníci budou změnu pochvalovat. K dochucení polévky můžete přistoupit i sami a ochutit pokrm pro všechny těsně před podáváním.
Jak ochutit polévku sójovou omáčkou
U sójové omáčky platí totéž, jako u většiny ingrediencí pro vaření. Kupujte kvalitní výrobky prověřených značek. Jen tak se můžete těšit na dokonalou chuť. Do každé porce polévky patří jen pár kapek omáčky, na celý hrnec vývaru počítejte 3 až 4 lžíce. Sójovou omáčkou dochucujte pokrm až těsně před podáváním. Polévku sójovou omáčkou zároveň osolíte, proto během vaření dejte soli méně. Přidáním sójovky na konci vaření podtrhnete a zvýrazníte chuť vývaru.
Proč dochucovat sójovou omáčkou:
- Složení sójové omáčky obsahuje jen vodu, sójové boby, pšenici a sůl.
- Omáčka je dalším zdrojem bílkovin, byť v malém množství.
- Oproti maggi má v kuchyni širší využití. Hodí se do marinád i do studené kuchyně.
- Je k dostání i v bezlepkové variantě, seženete ji jako omáčku tamari.
Foto: Shutterstock