Do mrazáku obvykle uklízíme potraviny, které nedokážeme v nejbližší době spotřebovat. Bohužel ne u všeho se to vyplatí. Také se nezřídka stane, že byste chtěli ke snídani chléb a zjistíte, že doma není. Mnoho lidí má pečivo uskladněné doma v mrazáku a v případě potřeby ho rozmrazí. Ale v tomto případě se to opravdu nevyplatí.
Vlhkost způsobuje plíseň
V pečivu vzniká velmi rychle plíseň. Ačkoliv není okem viditelná, může se v něm vykytovat už 48 hodin po vytažení z trouby. Pokud dáte čerstvé pečivo ihned do mrazáku, proces plesnivění se zastaví. Problém je v tom, že nevíte přesně, jak je pečivo staré a zda už se v něm skrytá plíseň nevyskytuje. Nebo naopak, máte skutečně čerstvé pečivo, a ještě teplé ho dáte do mrazáku – tímto způsobem dochází k zapaření a tvorba plísně se urychlí.
Problém je rozmrazování
V každém případě největší problém nastává při rozmrazování. Pečivo vyndáte z mrazáku a necháte ho při pokojové teplotě rozmrznout. Vlhkost a teplo urychlí množení plísní. V té chvíli vzniká problém, jakmile pečivo zcela rozmrzne, rozhodně není zdraví neškodné.
Ani do lednice pečivo nepatří
Napadlo vás dát pečivo do lednice? Ano, je v ní nižší teplota, tak by se nemuselo tak rychle zkazit. Bohužel je ale v lednici vysoká vlhkost, která pečivu nesvědčí. Navíc hrozí kontaminace – neskladujete tam jen chléb, ale řadu dalších potravin.
Jak pečivo ideálně skladovat?
Nejlepší je pečivo vůbec neskladovat a zkonzumovat ho v co nejčerstvější formě, optimálně hned po vychladnutí. Nezakryté pečivo vysychá a tvrdne, v igelitu zase plesniví. Ideální způsob skladování je ve spíži, případně v chlebníku. Chléb by měl být zabalený v plátěném sáčku nebo v utěrce. Pokud se ho chystáte uskladnit, nechte ho v první řadě vychladnout. Také dbejte na to, aby chlebník i utěrky, ve kterých pečivo skladujete, byly čisté – pečivo uchovávané v takových podmínkách vydrží déle a bude déle chutné.
Foto: Shutterstock, zdroj: Poisongirlfriend, Busbysbakery
Jen blbnete lidi. Takhle plesnivej chleba jako je na fotce z mrazáku nikdy nevyndáte. Leda že by jste ho do mrazáku už plesnivej dala.
Tyto články nikdy nezklamou… Ano samozřejmě že nejlepší je konzumovat pečivo hned po vychladnutí… Ale musíme se na to podívat i víc realisticky… V mnoha potravinách je skryta plíseň, v některých méně a v některých více a nikdo to neřeší, spousty lidí si je vesele kupuje a ani se nekouká na testy jak na tom byly nebo jsou a Vy tady řešíte pečivo, které už ve většině obchodech je čerstvé každý den? Achjo… Co tady zdejší autoři ještě vymyslí? Nejeďte „šalinou” hrozí, že dostanete elektrickou ránu z drátů na které jsou napojené?
🤦
Tož kravina až na půdu. Zaprvé jsou zárodky plísně úplně všude. Zadruhé zmrazit nadbytečné zásoby čehokoli, tedy i pečiva, je jediná a správná cesta. Na rozmrazení, když jde o větší kusy, se hodí trouba rozehřáta na cca 120°C…. A je po písních.
Konečne zdravý názor!
Drahá, už dávno nekupuju v marketech rozmrazené (případně rozpečené) sračky, které mají bůhvíproč název “pečivo”.
Pokud si koupím v soukromé pekárně chleba, nakrájím krajíce, které jednotlivě zabalím do potravinové folie a pak ještě do zamrazovacích sáčků, tak můžu kdykoliv vyndat z mrazáku tolik krajíců, kolik zrovna potřebuju a tyto rychle rozmrazit v mikrovlnce – pro okamžitou spotřebu…vysvětlila jsem vám to dost jasně?
To je hezké. To jste si ještě nevšimli, že rozmrazený chléb a pečivo běžné kupujeme? A rozpečené je jen něco. Ostatní je jen rozmražené. Tak to vysvětluje někde jinde.
Palec nahoru
Palec nahoru