Vánoce a Velikonoce jsou obdobím, kdy se domácí trouba nezastaví – pořád je potřeba něco péct a chystat. Často k typickému českému cukroví a sladkému pečivu potřebujeme i ořechy. Do jejich louskání se však chce málokomu.
Prokleté vlašáky
Vlašské ořechy jsou chutné, plné vitamínů a pro organismus prospěšných látek. Bohužel dostat se do jejich tvrdé skořápky dá člověku pořádně zabrat. Někdo si s nimi poradí s pomocí louskáčku, další se je snaží rozbít kladivem. Většinou se vám tak podaří ořechy vyloupat, ale stojí to spoustu námahy, a ještě větší problém je, když potřebujete vlašská jádra vcelku, neboť při louskání se často rozbijí.
Kromě toho, že jde o zdlouhavou práci, je problém i s tím, že ořechy barví kůži a když budete louskat větší várku ořechů, budete mít prsty rozpraskané a bolavé.
Zkuste ořechy lehce povařit
Můžete vyzkoušet jeden trik, který by vám práci mohl usnadnit. Do velkého hrnce si nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Poté do ní nasypejte ořechy a nechte zhruba pět minut povařit. Následně je vytahejte ven a nechte znovu vyschnout. Tím, že jste je nechali projít varem, skořápka lehce změkne a poté půjde snadněji rozbít.
Potřebujete-li vlašská jádra vcelku, nerozbíjejte skořápku klasicky na spoji, ale silně klepněte do jedné poloviny a následně do druhé, dokud spoj nepovolí.
Jak uchovávat ořechy
Když na podzim sklidíte ořechy a nevyloupete je rovnou, měli byste dbát na to, aby byly správně uskladněné. Dejte je ideálně do nějaké bedny vystlané zespodu a nechávejte je uskladněné na tmavém suchém místě. Pozor si dávejte na plísně, které se mohou do ořechů občas pustit. I když je chcete mít uskladněné, měli byste je přece jen spotřebovat během pár měsíců, neboť se jádra postupně scvrkávají a ztrácejí chuť.
Foto: Shutterstock
Deda mi poradil zakopavat orechy pod hnuj a nechat je tam jednu zimu. Pak je nemusite loupat.