Děda už se nemohl koukat, jak louskám ořechy. Ukázal mi trik a za 15 minut byl plný kýbl vyloupaných ořechů

Dobývat jádra ze skořápek vlašských ořechů je docela dřina. Rozlousknout jich jen pár ještě ne až taková, ale třeba několik kilo už vám dá zabrat. A kromě síly, kterou musíte vyvinout, je potřeba počítat ještě se značným nepořádkem, jaký úlomky odletující do všech stran způsobí.

Pomůže vám horká voda

Přesto se můžete dostat k jádrům poměrně jednoduše. Bez vynaložené síly, otlačených dlaní a skořápek všude okolo vás. A to jen s pomocí horké vody. Ořechy před louskáním jednoduše zalijte horkou vodou a nechte asi 15 minut pod pokličkou odstát. Potom vodu slijte a ořechy propláchněte studenou.

V tu chvíli nastane ten pravý čas na louskání. Skořápky povolí bez větší námahy a nasáklé vodou nikam nelétají, takže potom nemusíte podrobit kuchyni generálnímu úklidu. A jako další bonus získáte krásná celá jádra. Ta můžete samozřejmě dle potřeby do těsta rozemlít, ale hodí se i ke zdobení. Pokud totiž není potřeba drtit skořápky silou, nenastane ani situace, kdy při louskání nechtěně rozdrtíte samotná jádra.

Další variantou je, nasypat ořechy do hrnce, zalít vodou a dát vařit. Bohatě postačí 5 minut, abyste naopak vnitřek horkem neznehodnotili. Poté opět propláchněte studenou a začněte louskat jako v předchozím případě. Často vám postačí jen stlačit skořápky prsty, aby povolily.

Vezměte na ně kladívko

Nemáte-li louskáček a nechcete ani použít horkou vodu, rozložte ořechy na dno širší papírové krabice a přikryjte starší utěrkou. Vyberte takovou, kterou můžete znehodnotit. Vezměte kladívko nebo paličku a přes látku skořápky rozklepávejte. Nepoužívejte velkou sílu, ať jádra nerozmašírujete. I v tomto případě předejdete díky utěrce následnému úklidu.

Jak skladovat bez plísně a žluknutí?

Ořechy, naloupané do zásoby, můžete bez problémů skladovat. Nejprve ale musí pořádně vyschnout, aby nechytily plíseň. Umístěte je do tmavé vzduchotěsné nádoby, ale ne na dlouho. Protože jsou plné tuků, mohly by žluknout. Ideálně by teplota v místnosti, kde je uchováváte, neměla překročit 20 °C.

V lednici vám ale vyloupaná jádra vydrží v chladu asi půl roku, a zmrazené dokonce až 1 rok. Jen myslete na to, že by neměly být v blízkosti jiných aromatických potravin, protože velmi dobře absorbují okolní pachy. Nepotřebujete-li je ale bezprostředně, nechte je raději ve skořápce uschované na suchém vzdušném místě. Nejlépe v nějakém síťovaném pytli, třeba od cibule.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments